Lukarna dachowa. Sposób na doświetlenie poddasza

Lukarna dachowa. Sposób na doświetlenie poddasza
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poddasza użytkowe to dziś modny i funkcjonalny sposób na zagospodarowanie przestrzeni domu tak, żeby zmieścić w niej dodatkowe pomieszczenia. 

Taka lokalizacja w zamieszkałej przestrzeni sprawia jednak pewne problemy. Poza kwestią wentylacji najczęściej wskazywane są trudności z doświetleniem. Czy lukarna dachowa to odpowiednie rozwiązanie w takiej sytuacji?

Doświetlenie pomieszczenia na poddaszu

Planując wykorzystanie poddasza na pomieszczenia mieszkalne powinniśmy od razu wziąć pod uwagę kwestie dobrego oświetlenia. Akurat ta część domu jest pod tym względem szczególnie niewdzięczna, bo ograniczają nas skosy, elementy konstrukcyjne i sam kształt dachu.

Konsekwencje złego doświetlenia pomieszczeń na poddaszu

Musimy mieć świadomość konsekwencji, jakie niesie niewłaściwe doświetlenie poddasza. Chodzi przecież o to, abyśmy dobrze czuli się w zaadaptowanych pomieszczeniach. Brak światła wpływa zaś na złe samopoczucie. Może nawet prowadzić do apatii, bólów głowy i znużenia. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że brak światła będzie wpływał na niewielką ustawność pomieszczenia w przyszłości.

Co zrobić?

Najprostsze rozwiązanie zdaje się brzmieć: wstawić okno. Problem polega jednak na tym, że najtańsze rozwiązanie w postaci okien fasadowych nie zawsze jest dostatecznie wydajne. Do wyboru mamy okna połaciowe, świetliki i właśnie lukarny.

Czym jest lukarna dachowa?

Lukarna dachowa to jeden ze sposobów doświetlenia wnętrza. Jest to przy tym element architektoniczny, który stanowi dużą modyfikację kształtu dachu. 

Lukarna przyjmuje kształt nadbudówki. Jej celem jest uniesienie połaci dachowej w taki sposób, żeby powstała pionowa ścianka – w niej zaś znajduje się miejsce dla zwyczajnego okna. Lukarny mogą być oparte na drewnianym szkielecie lub murowane. 

Wyróżnia się następujące rodzaje lukarn:

  • jednospadowa,
  • pulpitowa,
  • z dachem trójspadowym,
  • z dachem dwuspadowym,
  • trójkątna,
  • typu bawole oko.

Konstrukcja lukarny

Najważniejsze elementy w przypadku konstrukcji lukarny to ściana frontowa, ściany boczne i dach. Dużymi problemami przy takim elemencie architektury dachu są docieplenie ścian i ochrona przed wilgocią. Zaradzenie tym trudnościom ma największe znaczenie w przypadku lukarny drewnianej.

Zalety i wady lukarny dachowej

Jakimi zaletami i wadami cechują się lukarny? W jakich przypadkach warto stosować ten element architektoniczny konstrukcji dachu?

Zalety lukarn

Podstawową korzyścią z zastosowania lukarny na poddaszu jest zwiększenie funkcjonalności okna. Przy dużej szerokości lukarny otrzymujemy dość dużą przestrzeń do stania. Poleca się ich wybór zwłaszcza w przypadku dachów wielospadowych, gdzie nachylenie połaci dachu wynosi od 30 do 40 stopni. W takich konstrukcjach lukarny prezentują się również bardzo estetycznie, jeśli chodzi o wygląd dachu. 

Wady lukarny dachowej

Co przemawia za tym, że inwestycja w lukarnę może nie być najlepszym pomysłem? Przede wszystkim lukarny są zdecydowanie trudniejsze konstrukcyjnie. Więcej zapłacimy też za ich powstanie, niż za montaż innych elementów doświetlających. Przyjmuje się, że koszt powstania lukarny to ok. 3000 zł. Należy jednak pamiętać, że mowa tu o typowym dwuspadowym rozwiązaniu. Za bardziej skomplikowane konstrukcje będziemy musieli dopłacić.

Zdjęcie główne: jwco/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*