Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nie da się ukryć, że we współczesnym ogrodnictwie lampy HPS cieszą się coraz większą popularnością. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby można było ich używać podczas kwitnienia, dzięki czemu zagwarantujemy roślinom możliwie najlepsze warunki. Czym charakteryzują się lampy HPS? Jakie zalety posiadają lampy HPS? Czym lampa HPS różni się od pozostałych? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Lampa HPS wyróżnia się tym, że w jarzniku posiada rtęć, gaz zapłonowy i sód. Impuls zapłonowy sprawia, że dochodzi do parowania sodu wewnątrz tak długo, aż zostanie wytworzony optymalny poziom ciśnienia. Wówczas kolor lampy jest w stanie się zrównoważyć. Lampy te cieszą się ogromną popularnością ze względu na ponadprzeciętną żywotność i satysfakcjonującą efektywność. Okazuje się bowiem, że lampa HPS jest w stanie działać prawidłowo nawet przez 30 000 godzin. Emitowane jest światło czerwone, w konsekwencji rośliny są w stanie efektywnie rosnąć, a w późniejszym czasie owocują w sposób intensywny. Konstrukcja lamp jest natomiast tak zaprojektowana, aby możliwe było zrównoważone wydzielanie obu pasm.
Nie bez powodu lampa HPS cieszy się tak dużą popularnością. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim mamy do czynienia z odpowiednim dla roślin kolorem światła. Na dzień dzisiejszy spotkamy lampy, które bez większych problemów zostaną dostosowane do poszczególnych etapów rozwoju roślin. Godna uwagi jest również ponadprzeciętna wydajność energetyczna, co jest bardzo korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasze uprawy są stosunkowo duże. Co ciekawe, rozpiętość w zakresie mocy żarówek jest bardzo duża, w konsekwencji poszczególne produkty mogą być ze sobą dość swobodnie łączone. Jeśli zastosujemy lampy o zróżnicowanej mocy, wówczas stworzenie optymalnych warunków nie powinno być czymś problematycznym.
Lampa HPS na rynku ogrodnictwa jest stosunkowo długo. Została ona wynaleziona w 1970 roku, gdzie stanowiła alternatywę dla ówczesnego oświetlenia ulicznego. Kilka lat później uświadomiono sobie, że może świetnie sprawdzić się do uprawy roślin. To właśnie wtedy lampa HPS zyskała szczególną popularność. Na dzień dzisiejszy jest to absolutny standard.
Zdjęcie główne: pexels.com/Mong Mong