Jakich środków używać do sprzątania domu?

Jakich środków używać do sprzątania domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sprzątanie swojego mieszkania to jedna z podstawowych czynności. Niektórzy zabierają się za porządki z przyjemnością, natomiast dla innych to istna katorga. Na jakie środki zatem postawić, by ułatwić je jednej i drugiej grupie?

Czy istnieje idealny detergent na wszystko?

Odpowiedź jest oczywista: nie ma takiego. By dobrze posprzątać swój dom należy sięgnąć po różnego rodzaju środki czystości. Najlepszą skutecznością oraz szerokim wachlarzem asortymentu cieszy się chemia niemiecka – jej działanie jest wręcz zaskakujące. Wyróżnia się swoim składem i pomimo napływu środków z innych krajów na polski rynek wciąż jest bardzo ceniona. W dobrze wyposażonym sklepie znajdziemy między innymi żele do prania, mleczka czyszczące, a nawet środki ułatwiające prasowanie. Pozwalają one na zaoszczędzenie sporej ilości czasu oraz nerwów.

Środki czystości są różne, dlatego dobrze by było zadbać o takie, których na przykład pochodzenie zapachowe ma swoje źródło w olejkach eterycznych. Ich zapach nie podrażnia wtedy dróg oddechowych, oszczędzając nam przyszłych wizyt u lekarza.

A oprócz samych środków czystości…

Co nam po tych wszystkich detergentach, jeśli nie będziemy mieć odpowiednich przyborów do sprzątania? Najbardziej podstawowymi są:

 • mop/ścierki do podłogi i wiadro,
 • ściereczki,
 • szufelka i miotła,
 • gąbki,
 • worki na śmieci,
 • gumowe rękawiczki.

Rękawice w wypadku stosowania silnych detergentów, czy ścierania kurzy mogą być zbawienne dla osób z uczuleniem na kurz. Wbrew pozorom problem ten dotyczy sporej grupy osób, więc dobrze jest się w jakiś sposób zabezpieczyć. Warto również stosować je, by chronić skórę i paznokcie przed zniszczeniem.

Worki na śmieci są nieodłącznym elementem każdego domu. Segregując śmieci w domu nie tylko jesteśmy ekologiczni i dbamy o środowisko, ale także oszczędzamy. Wywóz odpadów segregowanych jest tańszy, niż w przypadku mieszanych.

Nie każdy lubi czyścić podłogi w swoim mieszkaniu za pomocą miotły i szufelki. W tym wypadku można wysłużyć się odkurzaczami bądź nowoczesnymi robotami, choć ich cena na ten moment może być trochę wysoka…

Detergenty należy kupować z głową. Dlatego nie testuj i wybieraj sprawdzone środki. Chemię wysokiej jakości znajdziesz w sprawdzonych sklepach, np. http://www.eurochemia.com

Maszyny wspomagające zachowanie czystości

Na co dzień sporo ludzi korzysta z dobrodziejstw XXI wieku w postaci maszyn pomagających nam w sprzątaniu. W zmywarce wystarczy poukładać naczynia i wrzucić kapsułkę, by po godzinie cieszyć się czystymi sztućcami. Albo przed myciem podłogi wystarczy chwilę pospacerować z odkurzaczem po domu i można cieszyć się zadbaną podłogą. Jednak również i nasze maszyny potrzebują czyszczenia co jakiś czas. Pamiętać więc trzeba o wymienianiu worków w odkurzaczach, czyszczeniu zmywarki z resztek jedzenia, czy przeglądzie technicznym swojej pralki.

Domowe sposoby na ,,detergenty”

Domowe składniki, które mogą okazać się przydatne w sprzątaniu znajdziemy w naszych kuchniach i łazienkach. Mogą okazać się pomocne w momentach, gdy zabraknie nam jakiegoś środka czyszczącego w domu, jednak wciąż nie są to środki specjalistyczne, które cieszą się większą skutecznością w porządkach domowych. Należą do nich:

 • ocet

Wymieszanie octu z płynem do mycia naczyń i odrobiną wody w spryskiwaczu pomoże ci w walce z kamieniem w twojej łazience. Wystarczy popsikać powierzchnię i zostawić ją na ok. godzinę. Później gąbką wystarczy przetrzeć wannę, dokładnie ją na końcu spłukując.

 • soda oczyszczona

Soda oczyszczona pomoże ci w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów z twojego mieszkania. Wystarczy rozpuścić ja w misce z wodą i zostawić na jakiś czas. Zapach powinien szybko zniknąć. Pomoże również w lodówce czy termosie.

 • sól kuchenna

Dla większości osób może okazać się to dość sporym zaskoczeniem, ale sól kuchenna znajduje duże zastosowanie w… praniu firan. Przed ostatnim płukaniem trzeba wrzucić garść białych kryształków. Niby niewiele, ale to naprawdę działa.

 • pasta do zębów

            Niezawodna w czyszczeniu fug. Wystarczy wziąć nieużywaną szczoteczkę do zębów           i dokładnie wyczyścić przestrzeń pomiędzy płytkami. Niezawodny sposób.

 • fusy po kawie

Swoje zastosowanie znajdą w kuchni – idealnie nadają się do czyszczenia tłustych plam, czy zaschniętych zabrudzeń z kuchenki gazowej lub płyty ceramicznej.

Patrząc więc na dostępność do super środków czyszczących oraz na możliwości w postaci maszyn, które pomogą nam w różnych bojowych zadaniach, sprzątanie wydaje się być o wiele prostsze niż kiedyś. Wciąż jednak należy pamiętać o najważniejszej zasadzie w sprzątaniu. A jest nią systematyczność w wykonywaniu prac domowych.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*