Jak obrabiać beton?

Jak obrabiać beton?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Obróbka betonu może następować przy pomocy różnych metod. Przeczytaj, które techniki są najbardziej skuteczne. 

Beton to materiał, który znajduje wiele zastosowań zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domu. Jest to najczęściej używany i najtrwalszy produkt do wszelkich prac budowlanych. Powierzchnie betonowe należy poddać obróbce, aby uzyskały pożądane właściwości użytkowe.

Frezowanie

W przypadku niwelowania różnic poziomów powierzchni, czyszczenia, profilowania czy usuwania m.in. resztek klejów, powłok malarskich i szpachli z posadzek betonowych konieczne może być frezowanie. Ta metoda obróbki pozwala nadać powierzchni odpowiednią strukturę oraz odnowić wyeksploatowaną nawierzchnię. Frezy należy dobrać do typu podłoża oraz głębokości i szerokości frezowania. Wśród najczęściej stosowanych technik wymienia się: frezowanie tradycyjne, planetarne oraz przy pomocy minidrogówek. 

Śrutowanie 

Śrutowanie to sucha metoda obróbki powierzchni. Nazywana jest również kulowaniem, groszkowaniem lub blastrakowaniem. Tę metodę obróbki można zastosować zarówno przy starszej, jak i świeżo położonej posadzce. Swoje zastosowanie znajduje zwłaszcza przy czyszczenia powierzchni betonu i usuwaniu z niego mleczka cementowego, rdzy, farby czy pozostałości kleju. Na stronie https://www.obrobka-betonu.pl/ możesz zapoznać się z profesjonalną ofertą mechanicznej obróbki betonu, która gwarantuje szybkie i bezpyłowe

uzyskanie czystego, trwałego i nośnego podłoża.

Szlifowanie

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu gładkiej i równej nawierzchni, na której nie ma zabrudzeń, to optymalną metodą będzie w tym przypadku szlifowanie. Proces ten pozwala wygładzić i nabłyszczyć powierzchnię, a także sprawia, że staje się ona estetyczna i zyskuje na przyczepności. Cena szlifowania jest zależna od rodzaju i wielkości nawierzchni, preparatów stosowanych do polerowania oraz oczekiwanego stopnia połysku. 

Ryflowanie

Ta metoda obróbki stosowana jest głównie na nawierzchniach drogowych, przejazdach na torowiskach czy w gospodarstwach rolnych. Ryflowanie betonowych posadzek, a więc nacinanie wzdłużne, nadaje powierzchni odpowiedniej szorstkości i zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się w przypadku zwierząt gospodarskich. 

Impregnacja i pielęgnacja powierzchni betonowych

Beton to materiał porowaty i chłonny, dlatego wymaga odpowiedniej impregnacji oraz pielęgnacji. Przede wszystkim warto stosować impregnaty do betonu, które pomagają przedłużyć trwałość materiału i ochronić nawierzchnię przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych czy płynów eksploatacyjnych. Odpowiednio dobrany impregnat do betonu wzmacnia strukturę powierzchni oraz zabezpiecza ją przed wchłanianiem wilgoci. Regularne stosowanie preparatu zwiększa także odporność posadzki na ścieranie, zapobiega porastaniu mchem i powstawaniu przebarwień. Należy pamiętać o tym, że zaniedbana powierzchnia betonowa łatwo pęka, brudzi się oraz jest potencjalnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i innych szkodliwych zanieczyszczeń.

Zdjęcie główne: pexels.com/Scott Webb

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*