Internet światłowodowy. Dlaczego jest lepszy od zwykłego?

Internet światłowodowy. Dlaczego jest lepszy od zwykłego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nasze życie w dużej mierze dzieje się w internecie, to tam robimy zakupy, płacimy rachunki czy przeglądamy informacje. Przez dużą ilość zadań, jakie wykonujemy w sieci, chcemy, aby nasze połączenie z internetem działało bez zarzutu i dodatkowo było bardzo szybkie. 

Nie ma nic bardziej frustrującego niż strona ładująca się kilkanaście sekund czy zacinanie się filmu w czasie seansu. Okazuje się, że rozwiązaniem tego typu problemów może być wybór internetu światłowodowego. Jest to rodzaj kabla, który umożliwia dostarczanie bardzo szybkiego internetu do naszego domu czy biura. Sprawdź, jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie. 

Zastanawiasz się nad zmianą dostawcy Internetu, bo dotychczasowy nie spełnia twoich oczekiwań? Możesz zdecydować się na dostęp do sieci za pośrednictwem LTE lub internetu kablowego. Internet podłączony kablowo może być doprowadzony za pomocą przewodów miedzianych lub światłowodowych. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na tę drugą opcję, stawiając na szybki, bezawaryjny dostęp do sieci. 

Nieważne czy internetu używasz do pracy, czy potrzebujesz go głównie jako źródła rozrywki i możliwości komunikowania się z najbliższymi. Warto postawić na rozwiązanie nowoczesne, które będzie dostarczać najwyższą jakość usług. Ciężko sobie wyobrazić życie bez internetu, dlatego znajdź rozwiązanie dostosowana do twoich indywidualnych potrzeb. Może się okazać, że internet światłowodowy będzie strzałem w dziesiątkę. 

sterowanie ogrzewaniem podłogowym
źródło: https://pixabay.com/pl/photos/telefon-technologia-mobilnych-869669/

Internet światłowodowy – co to jest? 

Internet światłowodowy to nowy sposób na doprowadzenie sieci do mieszkań, domów i lokali użytkowych. Jest to alternatywa dla tradycyjnych kabli miedzianych. Technologia przesyłania danych przewodami światłowodowymi pozwala na przesłanie dużo większej ilości danych za pomocą mniejszej ilości przewodów. Ta pozornie miała zmiana w materiale kabla, jakiego użyjemy do dostarczenia usług telekomunikacyjnych, ma kluczowy wpływ na jakość i wygodę użytkowania sieci. 

Sieć światłowodowa jest doprowadzana za pomocą światłowodu do konkretnych budynków – bloków, domów jednorodzinnych lub innej zabudowy, a następnie rozprowadzana do poszczególnych lokali za pomocą kabli miedzianych bądź koncentrycznych. Często przy montażu stosowana jest technologia FTTH, jej zadaniem jest pomijanie bariery między dostawcą usługi a jej odbiorcą. Następnie światłowód łączy się bezpośrednio z centralą operatora.

Jakie zalety ma internet światłowodowy?

Główną zaletą światłowodów jest możliwość dostarczenia internetu o bardzo wysokiej prędkości. Tradycyjne rodzaje połączeń, które są prowadzone do odbiorcy za pomocą kabli miedzianych, nie są w stanie nawet konkurować z połączeniem światłowodowym. Często po podpisaniu umowy z operatorem jesteśmy później rozczarowani, bo internet nie jest tak szybki, jak zapewniał o tym usługodawca. W przypadku skorzystania ze światłowodu mamy pewność, że sieć będzie działała z prędkością zadeklarowaną przez firmę dostarczającą internet. 

Użytkownicy po zmianie rodzaju internetu na światłowodowy od razu zauważają poprawę. Przesył danych jest o wiele szybszy, przez co przeglądarka oraz różnego rodzaju aplikacje działają lepiej. Fiberglass – z którego stworzony jest światłowód – ma zdolność do przewodzenia bardzo dużej ilości danych z bardzo dużą prędkością, dlatego znacząco wpływa to na wygodę korzystania z internetu.

Również warunki pogodowe, jak burze czy gwałtowny deszcz, nie wpływają negatywnie na jakość połączenia, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego internetu. Ponadto przewody światłowodowe są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie będzie trzeba ich wymieniać przez wiele lat.  

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc korzystać ze światłowodu?

Na tę chwilę nie każdy, kto ma chęć na przyłączenie domu do instalacji światłowodowej, może z niej skorzystać. Warto jednak wiedzieć, że z każdym rokiem rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. 

Aby móc skorzystać z sieci światłowodowej, musi być ona najpierw doprowadzona do twojego budynku. Internet światłowodowy będzie coraz powszechniejszy, bo operatorzy chcą jak najlepiej dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. Niektórych martwi fakt, że ten rodzaj internetu jest droższy, niż jego tradycyjna forma, ale zapewniamy, że jest to bardzo opłacalny sposób na dostarczanie internetu do twojego domu lub biura. 

>> Zobacz też: Wifi 5G w smart home

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*