Grzejnik, który zużywa mało energii elektrycznej, oznacza niższe rachunki za prąd. Jakie są inne zalety zakupu energooszczędnego grzejnika elektrycznego i który rodzaj urządzenia wybrać?
Dlaczego w ogóle warto zainwestować w energooszczędny grzejnik na prąd? To popularne urządzenie grzewcze, które wbrew obiegowe opinii może zapewniać efektywne rozprzestrzenianie się ciepła. Odpowiednio dobrany grzejnik na prąd umiejscowiony w dobrze termoizolowanym budynku pozwala wykorzystać energię w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania w domu, gdzie funkcjonuje C.O. i podnieść komfort cieplny w danym pomieszczeniu. Co więcej, możemy zamontować tego rodzaju grzejnik w dowolnym miejscu; kuchni, łazience, sypialni, pokoju dziecięcym lub salonie, ciesząc się przyjemny ciepłem w domu.
Współczesne modele grzejników mają dodatkowe zabezpieczenia przed przegrzaniem, nie są trudne w montażu (modele mobilne podłączamy za pomocą wtyczki 230 V) i charakteryzują się bezgłośną, praktycznie bezobsługową pracą. Część osób decyduje się na zakup grzejnika elektrycznego z niskim poborem energii, traktując go jako koło ratunkowe w razie nagłej awarii instalacji grzewczej.
Na rynku znajdziemy szeroki wybór modeli grzejników elektrycznych energooszczędnych. Najczęściej są to urządzenia z błyskawicznie nagrzewającym się ceramicznym rdzeniem z zatopionymi elementami grzejnymi oraz aluminiową obudową, która stopniowo stygnie. Tego typu grzejniki pobierają energię elektryczną tylko przez krótki czas, ale przez długie godziny oddają ciepło do pomieszczenia. W zależności od naszych potrzeb możemy kupić grzejnik energooszczędny na prąd o mocy 0,4-3 kW, w różnym rozmiarze dostosowanym do wielkości docelowego miejsca montażu.
Innym przykładem energooszczędnego grzejnika na prąd są modele elektryczne z radiatorem z blachy aluminiowej o grubości 0,2 m. Wewnątrz radiatora znajdują się spirale grzejne, które gwarantują satysfakcjonującą wydajność przy niskim poborze energii elektrycznej (modele wyposażone w system i programator).
Do energooszczędnych grzejników elektrycznych zaliczamy też modele, które podgrzewają specjalny olej. Nagrzewają się dość długo, ale też przez długi czas oddają do pomieszczenia ciepło. Warto wspomnieć, że grzejniki olejowe są przyjazne dla alergików, nie wysuszają powietrza (nie spalają kurzu, roztoczy) i zaliczamy je do ekologicznych sposobów ogrzewania wnętrz.
Cena energooszczędnego grzejnika elektrycznego zależy od kilku czynników, m.in.:
Rozstrzał cenowy jest naprawdę spory – najtańsze modele grzejników kosztują kilkadziesiąt złotych – najdroższe nawet kilka tysięcy. Jeśli chcemy cieszyć się z bezproblemowej eksploatacji grzejnika przez lata, warto celować w urządzenia ze średniej półki cenowej (300-700 złotych).
Pamiętajmy, że jeżeli chcemy podnieść efektywność grzewczą, powinniśmy wybierać grzejniki elektryczne z termostatem, dzięki któremu urządzenie wyłączy się, po osiągnięciu danej temperatury (grzejnik nie będzie niepotrzebne pracował cały czas z maksymalną mocą).
>> Przeczytaj także: Sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Co musisz wiedzieć?
Podsumowując energooszczędny grzejnik na prąd, cechuje się niskim poborem energii elektrycznej. To rozwiązanie, które z pewnością sprawdzi się w wielu domach. Pamiętajmy, że energooszczędne ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być znacznie droższe od instalacji gazowej czy kotła węglowego. Oczywiście jeśli zastosujemy odpowiednie rozwiązania (np. zadbamy o dobre ocieplenie budynku), które podniosą efektywność całego systemu.