Jak dobrze wybrać projekt domu energooszczędnego?

Jak dobrze wybrać projekt domu energooszczędnego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Inwestowanie w domy energooszczędne to już nie ciekawy trend, a przyszłość budownictwa. Nowe ustalenia w związku z ograniczaniem zużycia energii pierwotnej w domach jednorodzinnych wymuszają wręcz podążanie w tym kierunku. Zobacz, w jaki sposób dobrać optymalny projekt.

Czym jest dom energooszczędny?

To taki dom, który po wybudowaniu jest tani w utrzymaniu i eksploatacji. Do tego wykorzystuje różne rozwiązania przyjazne dla środowiska, nie tracąc przy okazji na komforcie. Aby projekt można było uznać za zużywający małą ilość energii, powinien mieć między innymi odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, prawidłowe ocieplenie czy nowoczesny system ogrzewania. 

Na podstawie tych i innych czynników dom będzie kwalifikował się do jednej z poniższych kategorii:

  • <15 kWh/m²/rok – pasywny,
  • 15–30 kWh/m²/rok – niskoenergetyczny,
  • 30–70 kWh/m²/rok – energooszczędny,
  • >70 kWh/m²/rok – poza klasą energooszczędności.

Obecnie na rynku znajduje się wiele projektów tego typu domów, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Oczywiście jest też opcja samodzielnego zaprojektowania wymarzonego gniazdka, jednak nie na tym się dziś skupimy. Zobacz, na jakiej podstawie wybrać odpowiedni projekt domu energooszczędnego.

Konstrukcja i bryła 

Co do zasady nowoczesne budynki przyjazne dla środowiska są proste konstrukcyjnie, dość zwarte, zbudowane na planie prostokąta oraz z jednospadowym dachem. Pamiętaj więc, że wszelkiego rodzaju wykusze (ozdoby ścian zewnętrznych), lukarny (nadbudówki dachowe z oknem) czy inne załamania powodują dwie rzeczy. Mowa tu o wzroście kosztów budowy i generowaniu strat cieplnych, które wpływają na obniżanie poziomu energooszczędności.

Podczas wybierania projektu zwróć więc uwagę na to, czy bryła domu wpisuje się w te zasady i jednocześnie skontroluj, czy po wybudowaniu nie pojawią się żadne mostki termiczne (miejsca, gdzie ucieka ciepło, np. w pobliżu kominka albo na połączeniu balkonu ze stropem).

Materiały oraz technologie

Kolejnym ważnym aspektem jest to, jakie według planu materiały budowlane zostaną wykorzystane. Powinny charakteryzować się bardzo wysokim współczynnikiem izolacji termicznej. Zwykle stosuje się do tego wełnę mineralną (czasami nawet o grubości 20 cm) lub styropian grafitowy. 

Jeśli chcesz zainwestować w fotowoltaikę bądź inne sposoby na pozyskiwanie energii z otoczenia, wybierz taki projekt, który będzie to umożliwiał pod względem konstrukcyjnym.

Ustawienie na działce

Tak naprawdę po podjęciu decyzji o budowie domu energooszczędnego warto już na etapie wyboru działki uwzględnić pewne kwestie. Dobrze, by miała wjazd od północy i ogród od południa. Większy teren pozwoli zaś zasadzić dużą ilość roślin i drzew, dzięki czemu budynek będzie dostosowywał się do zmian pór roku. 

Dom powinien być umiejscowiony na działce tak, by był osłonięty przed wiatrem, a do tego miał okna ustawione na stronę południową. Pomieszczenia w projekcie należy uwzględnić w taki sposób, aby nieużytkowe (np. garaż, spiżarnia) znajdowały się po zimnej stronie, a dzienne – po ciepłej.

A co z estetyką? 

Oczywiście decydując się na energooszczędne rozwiązania, nie trzeba rezygnować z budowania pięknego, wymarzonego domu. Znajdź taki projekt, który odpowiada Twojemu poczuciu estetyki i w którym będziesz czuć się komfortowo. Obecnie projektanci potrafią zaproponować domy zarówno atrakcyjne, jak i przyjazne dla środowiska.

Zdj. główne: Markus Winkler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*