Co oznacza energooszczędność dopasowana?

Co oznacza energooszczędność dopasowana?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lokalizacja, bryła, rozkład pomieszczeń, mostki termiczne, odnawialne źródła energii – to kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę przy budowie domu energooszczędnego. Sprawdziliśmy, co jeszcze muszą wiedzieć właściciele, jak powinien wyglądać projekt budowlany i gdzie może uciekać ciepło. 

Energooszczędność dopasowana, czyli jaka?

Energooszczędność dopasowana to warunki, jakie powinien spełniać dom energooszczędny. Jak sama nazwa wskazuje, jego budowa jest opłacalna nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale i ekologicznego – tego typu nieruchomości są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Dzięki energooszczędności dopasowanej jesteśmy w stanie obniżyć koszty eksploatacji nieruchomości, szczególnie w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, jak chociażby zamontowanie paneli fotowoltaicznych czy zainstalowanie pompy ciepła.

Budowa domu energooszczędnego – co powinien zawierać projekt?

Tak jak w przypadku każdej budowy, tak i tutaj konieczny jest projekt. Już na tym etapie trzeba przeanalizować wszystkie parametry i sprawdzić, czy rzeczywiście dom ma szansę stać się energooszczędny. Oprócz czysto prawnych założeń, wymogów odnośnie położenia domu na działce i zachowania określonych odległości, dom może być umieszczony na osi północ-południe, a dokładniej mieć wjazd, garaż, kotłownię czy garderobę od północy, a ogród i salon od południa, gdzie promienie słoneczne dodatkowo będą ogrzewać tę część domu, w której spędzamy najwięcej czasu.

Jeśli chcemy mieć duże przeszklenia, wybierzmy je również po stronie południowej. W przeciwnym razie mogłyby generować więcej strat ciepła. W projekcie muszą znaleźć się informacje na temat współczynników przenikania ciepła na poszczególnych przegrodach w budynku (na przykład między pokojami a dostawionym z boku nieogrzewanym garażem), zapotrzebowania na energię, sposobów ogrzewania domu oraz wentylacji, a także uwzględniania rzeźby terenu, dominującego kierunku wiatru i obiektów zacieniających działkę, jak drzewa czy sąsiednie budynki.

Jakie warunki musi spełniać dom energooszczędny?

Nie o każdym domu możemy powiedzieć, że jest energooszczędny. W tym przypadku konieczne jest spełnienie kilku wymagań, które są prawnie określonych. Kluczowe jest ustalenie, ile energii zużywa do wytworzenia ciepła. Właściciele powinni zamontować wentylację mechaniczną odpowiadającą między innymi za odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza.

>> Przeczytaj też: Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Istotne jest też zadbanie o zminimalizowanie kosztów ogrzewania i ograniczenie strat ciepła, na które ma wpływ bryła oszczędnego domu. Najlepiej sprawdzą się najprostsze formy, jednak nie jest to narzucone przepisami. Ponadto niezbędne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolujących ściany, bardzo szczelnych okien, oraz przemyśleć ogólny rozkład pomieszczeń, który ma wpływ na zużycie energii.

Mostki termiczne – na to trzeba uważać!

Mostki termiczne, inaczej nazywane cieplnymi, to punkty, przez które ucieka nam ciepło z domu. W konsekwencji trudniej jest ogrzać dom, szczególnie zimową porą, gdy temperatura jest mocno na minusie – a co za tym idzie, rachunki są coraz wyższe. Należy zatem zadbać o to, by je wyeliminować. Mostki cieplne mogą występować:

  • przy łączeniach stopu oraz stropu ze ścianą zewnętrzną,
  • przy łączeniach balkonu ze stropem,
  • w okolicy kominów,
  • przy progach do drzwi wejściowych,
  • w stolarce okiennej i drzwiowej,
  • w ścianach piwnic oraz fundamentów.

Co ważne, nie tylko mostki termiczne wpływają na energooszczędność domu, ale również wspomniany wcześniej projekt budynku i jego bryła (im bardziej zwarta, tym lepiej) oraz usytuowanie. Do tego jeszcze dochodzi wybór odpowiedniego ogrzewania oraz wentylacji czy liczba przeszkleń. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*