Dotacja na wymianę kotła. Komu i ile się należy?

Dotacja na wymianę kotła. Komu i ile się należy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy dążymy do tego, aby wdrażać w życie nowe, ekologiczne rozwiązania. Ta kwestia dotyczy również systemów grzewczych, które mają w dużym stopniu ograniczyć poziom spalin i zanieczyszczeń.

Program Czyste Powietrze już od kilku lat promuje pomysł wymiany kotłów na rozwiązania, które mają być bardziej przyjazne środowisku. Dotychczasowe piece na węgiel lub drewno emitowały do atmosfery mnóstwo niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Ta zmiana może być znaczącym wkładem w zmniejszenie ilości smogu w naszym kraju. Sprawdź, kogo obejmuje program wymiany kotłów, i jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać dopłatę bądź pożyczkę.

Kryzys klimatyczny, ocieplenie klimatu oraz bardzo zły stan powietrza sprawiły, że podjęto szereg działań mających na celu wprowadzenie większej ilości rozwiązań ekologicznych. Jednym z projektów jest inicjatywa, dzięki której właściciele domków jednorodzinnych mogą wymienić dotychczasowy piec na model bardziej przyjazny środowisku i otoczeniu. Powstał fundusz z którego można otrzymać dopłatę na działanie termomodernizacyjne. To świetny moment, aby wymienić stary czy mało ekonomiczny piec na system grzewczy, który nie tylko będzie bardziej eko, ale pozwoli nam również na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. 

W ramach programu można otrzymać określoną dopłatę lub pożyczkę na określone z góry działania. Warto wiedzieć, że do programu można przystąpić po spełnieniu warunków określonych w regulaminie. Minimalna kwota, jaką trzeba przeznaczyć na działania modernizacyjne, to około 3 tysięcy złotych. 

monter wymienia piec
Photo by Andrew Aitchison / In pictures via Getty Images

Na co można otrzymać dotację? 

Program Czyste Powietrze zakłada, że jako społeczeństwo będziemy lepiej i mądrzej, a przede wszystkim efektywniej zarządzać energią. Tradycyjne piece na węgiel, drewno czy paliwa opałowe mają być zastąpione bardziej ekologicznymi sposobami, które emitują mniej spalin, a częstą są również bardziej ekonomiczne. Wszystkie poniższe działania mają na celu termomodernizację, która w dalszej perspektywie będzie rozwiązaniem bardziej energooszczędnym. 

Na jakie elementy systemów grzewczych można dostać dotację? 

  1. Wymiana pieców i kotłów – do wymiany kwalifikują się stare piece i kotły, które nie spełniają norm ekologicznych oraz emitują duże ilości dwutlenku węgla oraz substancji szkodliwych. Osoby, które zdecydują się na dofinansowanie mogą wybrać piec dostosowany do standardów ochrony środowiska. 
  2. Ocieplenie domu – dofinansowanie można otrzymać również na ocieplenie budynku. Ma to na celu poprawę izolacji i mniejsze straty ciepła w wyniku nieocieplonych ścian.
  3. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – znakomitym sposobem na zmniejszenie marnowania energii w domu jest często wymiana okien oraz drzwi. Bardzo wiele osób boryka się z nieszczelną stolarką okienną i drzwiową, przez co w budynku jest zimniej, a często prowadzi to do zbierania się wilgoci. 
  4. Pożyczki na instalację systemu dostarczającego ciepło z odnawialnych źródeł energii. 

Jaką kwotę dofinansowania można otrzymać w ramach programu?

Program Czyste Powietrze zapewnia wnioskodawcom możliwość ubiegania się o dotację lub pożyczkę. Zazwyczaj najpierw właściciel domu jednorodzinnego dokonuje modernizacji na swój koszt, a po przedstawieniu rachunków oraz złożeniu wniosku część środków jest mu zwracana. O tym, jaki procent dofinansowania zostanie przyznany danej osobie, decyduje miesięczny dochód na osobę w danym gospodarstwie domowym. Pod uwagę brany jest również stan oraz wiek budynku. Starsze budowle mogą być trudniejsze do ogrzania i tym samym do przeprowadzenia skutecznej termomodernizacji. 

>> Zobacz też: Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Dofinansowaniu podlega nie tylko nowy piec lub kocioł, ale również nakład pracy czy koszt montażu urządzenia. Do programu kwalifikują się jedynie inwestycje, których koszt wyniósł przynajmniej 3 tysiące złotych. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze, to 37 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że jednocześnie można złożyć wniosek w projekcie Mój Prąd, gdzie można zyskać dodatkowe 5 tysięcy złotych dotacji lub pożyczki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*