Czym wyróżniają się domy kanadyjskie?

Czym wyróżniają się domy kanadyjskie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nowoczesne domy kanadyjskie to domy wyróżniające się lekkim drewnianym szkieletem. Tego typu konstrukcje domów stanowią około 90% wszystkich budynków znajdujących się w Ameryce Północnej. Ich popularność wzrasta również w Europie, w państwach skandynawskich oraz Niemczech. Na czym polega ich fenomen?

Domy kanadyjskie – podstawowe informacje 

Domy kanadyjskie tworzone są na bazie szkieletu drewnianego, do którego mocowane są wielowarstwowe ściany. Podczas powstawania tego typu domów tylko do płyty fundamentowej wykorzystuje się zaprawę betonową. Następnie mocowane są w niej metalowe kotwy, co stanowi bazę dla drewnianej konstrukcji. Tym samym początkowa faza budowania domu kanadyjskiego nie różni się od tradycyjnych konstrukcji murowanych. Natomiast kolejne etapy są specyficzne dla domów kanadyjskich. 

Kiedy kotwy są już osadzone w płycie fundamentowej, wówczas buduje się szkielety ścian zewnętrznych uwzględniając otwory drzwiowe i okienne. Wszystkie deski stanowiące szkielet mocuje się wkrętami oraz gwoździami. Kiedy powstaną już ściany wewnętrzne, dach oraz stropy można przejść do wykonywania poszycia. Następnie konstrukcję zabezpiecza się od wiatru i opadów za pomocą izolacji i papy. Konieczne są także obróbki blacharskie, montaż parapetów, schodów, drzwi, okien, ale także instalacji. Ściany pokrywane są specjalną folią, stanowiącą termoizolacje, a także płytami gipsowo-kartonowymi. Bardzo istotną kwestią jest kolejność wykonywania prac w domach kanadyjskich, gdyż jej zaburzenie mogłoby mieć fatalne skutki.

Domy kanadyjskie – co warto wiedzieć?

Na stronie ladnydom.pl odnaleźć można wiele interesujących domów kanadyjskich. Sama idea domu kanadyjskiego opiera się na możliwości zbudowania taniego budynku mieszkalnego i to w krótkim czasie. Zgodnie ze statystykami budowa domu kanadyjskiego może trwać nawet 5 razy krócej aniżeli tradycyjnego budynku murowanego. 

Dodatkowo wiele błędów można z łatwością naprawić podczas kolejnych prac budowlanych. Drewno jest materiałem prostym w obróbce, przez co wystarczy odpowiednio wyliczona ilość belek, desek, a także innych elementów, aby postawić dom kanadyjski. Ważne jest jednak, aby drewno na domy kanadyjskie było suszone komorowo i czterostronnie strugane. Nie należy wybierać natomiast tańszej tarcicy, która wyróżnia się słabą jakością.

Zalety domów kanadyjskich

Domu kanadyjskiego nie można zbudować metodą gospodarczą. Dlatego wykonywanie wszelkich prac musi być realizowane przez odpowiednio wyszkolonych ludzi przy zastosowaniu właściwego sprzętu. Ze względu na niski popyt na domy kanadyjskie na terenie Polski spotkać się można z trudnością w zakresie odnalezienia specjalistów z tejże branży. 

Jednak domy kanadyjskie posiadają szereg zalet. Przede wszystkim buduje się je bardzo szybko, a ponadto są one stosunkowo tanie. Budowa może być realizowana przez cały rok. Co więcej domy kanadyjskie są znacznie łatwiejsze w rozbudowie, ale także w remoncie. Budynki są ponadto ergonomiczne i ekologiczne. Posiadają dobrą trwałość, natomiast koszty ich utrzymania są stosunkowo nieduże. Dlatego w sytuacji, kiedy do domu kanadyjskiego zatrudni się odpowiednią ekipę, którzy będą korzystać z doskonałej klasy materiałów budowlanych wówczas budynek powstanie w krótkim czasie i to za nieduże pieniądze. Tym samym domy szkieletowe mogą być realną alternatywą dla klasycznych murowanych budynków

Jak powstają domy kanadyjskie?

Domy kanadyjskie powstają na bazie stelażu drewnianego. Ściany zostają wypełnione ociepleniem, co ma gwarantować termoizolacje budynku. Odpowiednia izolacja jest kluczem do sukcesu, gdyż typowy dom szkieletowy potrafi utrzymać dodatnią temperaturę przez kilka dni, nawet jeżeli na zewnątrz panują duże mrozy. Natomiast w przypadku domu szkieletowego pasywnego temperatura może utrzymywać się przez całe tygodnie. Oczywiście szkielet musi być odpowiednio usztywniony oraz właściwie zbudowany.

Czy w Polsce buduje się domy kanadyjskie?

Wiele domów kanadyjskich na terenie Polski powstało w latach 90. Moda na tego typu budynki wynika niejako z atrakcyjnych cen drewna. Jednak rodzimi budowlańcy nie zawsze posiadali właściwe kompetencje, aby realizować budowę domów kanadyjskich. Efektem tego były częste fuszerki, a także wykorzystywanie materiałów, które charakteryzowały się niską jakością. 

Tym samym duża część powstałych w tamtym okresie domów kanadyjskich była bardzo słabej jakości, co stworzyło stereotypy na temat ich użyteczności i funkcjonalności. To z kolei doprowadziło do zahamowania rozwijającej się technologii domów kanadyjskich na obszarze Polski.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • kamper fotowoltaika 26.06.2023

    Bardzo ciekawy wpis, dzięki!