Co wstawić do dużego ogrodu?

Co wstawić do dużego ogrodu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogród to wizytówka twojego domu. Jego aranżacja może być kłopotliwa, zwłaszcza jeśli jest on dużych rozmiarów. Zobacz, co możesz wstawić do dużego ogrodu. 

Urządzenie dużej zielonej przestrzeni

Duży ogród jest niełatwy w aranżacji. Zanim zatem zabierzesz się za konkretne prace ogrodowe, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Czy chcesz, aby twoja zielona przestrzeń była atrakcyjna wizualnie i aby znalazło się na niej wiele kolorowych kwiatów i być może urokliwe oczko wodny, czy jednak wolisz skupić się na strefie wypoczynkowej, która będzie sprzyjać posiłkom na świeżym powietrzu, spotkaniom z przyjaciółki lub leniwym niedzielnym porankom z kawą. 

Na samym wstępie musisz pamiętać także o tym, że duży ogród będzie równać się ze sporą inwestycją. Warto więc na początku zaplanować dokładnie swój budżet i uwzględnić w nim wszystkie wydatki. Pamiętaj również, że duży ogród to niekończąca się praca, na przykład przy utrzymaniu kwiatowych rabat czy trawnika. Dobieraj więc każdą roślinę do swoich możliwości i swojej wiedzy. Postaw na takie, które rosną w dość szybkim tempie, aby w niedługim czasie zapełniły pustkę.

Aranżując ogród, czy to mały, czy duży, zawsze bierz pod uwagę różne pory roku. Nie ograniczaj się tylko do sadzenia roślin kwitnących latem i wiosną. W swój krajobraz wkomponuj również gatunki zimozielone, które nie gubią igieł czy liści zimą. Warto przemyśleć kwestię, którą są szklarnie ogrodowe. To w nich trzymać będziesz mógł bardziej wymagające rośliny, czy na przykład stworzyć ogród warzywny. 

Aranżacja dużego ogrodu od podstaw

Podział dużego ogrodu na strefy sprawi, że będzie on bardziej funkcjonalny, a ponadto stanie się bardziej atrakcyjny wizualnie. Do ich oddzielenia możesz użyć na przykład kamienie ogrodowe Gliwice to miasto, w którym znajdziesz ich duży wybór. Zabudowa tarasu szkłem to kolejna kwestia warta przemyślenia, jeśli chodzi o oddzielenie poszczególnych obszarów w ogrodzie. Strefy, które może wydzielić u siebie to na przykład: strefa relaksu, plac zabaw, rabaty kwiatowe, oczko wodne, grządki warzywne, sad owocowy czy strefa biesiadna. 

Całą aranżację zacznij od rozrysowania na karce papieru lub w programie graficznym. Pamiętaj, że ogród powinien być funkcjonalny, a poszczególne obszary powinny się wzajemnie uzupełniać. Jeśli napotkasz tutaj jakieś kłopoty, warto udać się po poradę do specjalisty. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Torsten Dettlaff

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*