Alarm do garażu. Jaki wybrać?

Alarm do garażu. Jaki wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dysponowanie garażem zapewnia wygodę użytkownikom, a także bezpieczeństwo posiadanym pojazdom i innym przechowywanym tam przedmiotom. Jednak nie brakuje osób, które chcą na tym skorzystać i wyrządzić szkodę – ukraść lub zniszczyć wartościowe rzeczy. Warto się dowiedzieć, jak można chronić swój dobytek. Jednym ze sposobów są alarmy do garażu. Jaki wybrać?

W jaki sposób działają alarmy do garażu?

Alarmy do bram garażowych są standardowo wyposażone w czujnik, który jest aktywowany, gdy drzwi są otwierane lub w ich okolicy pojawia się ruchomy obiekt. Kiedy niepowołana osoba próbuje dokonać włamania, wchodzi w zakres detekcji czujnika. Następnie sensor przekazuje sygnał, który odstrasza intruza od wejścia na teren garażu czy domu.

Standardowe wyposażenie alarmów obejmuje czujniki przechyłu. Są umieszczane bezpośrednio na bramie garażowej i aktywują się w momencie, kiedy wykrywają zmianę pozycji drzwi. Przypatrzmy się również innym popularnym odmianom alarmów garażowych.

Alarm garażowy z sensorem i magnesem

Kolejne rozwiązanie to sensory stykowe. Składają się na nie sensor i magnes. Magnes jest umieszczony na drzwiach garażowych, a czujnik jest przymocowany do ramy. Oba komponenty są zlokalizowane blisko siebie i tworzą styk magnetyczny. Kiedy zostaje przerwany, włącza się alarm. Co ciekawe, to rozwiązanie można też zastosować na oknach czy bocznych drzwiach.

Alarm garażowy wykrywający wibracje

Do urządzeń, z których składają się instalacje alarmowe, zaliczają się sensory wykrywające wibracje. Czujniki odpowiadające za działanie sygnalizatora mogą być przymocowane do drzwi, okien, dachu lub ścian. Aktywują się po wykryciu ruchu. 

Mają też pewne wady. Alarmy garażowe rozpoznające wibrację mogą się nieoczekiwanie włączyć, na przykład w trakcie trudnych warunków pogodowych – burzy lub mocnego wiatru. Niekiedy alarmują mieszkańców po tym, jak w okolicy znajdą się nie ludzie, a zwierzęta. Jednak, jeśli garaż nie jest mocno narażony na wspomniane czynniki, warto zdecydować się na alarm wykrywający wibracje.

Inteligentne alarmy garażowe

Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie. Umożliwia kontrolowanie całego systemu alarmowego z poziomu urządzeń mobilnych lub stacjonarnego panelu sterowania. Dzięki temu będziesz wiedział, co się dzieje w Twoim garażu niezależnie od lokalizacji, w której się znajdujesz.

Smart system poinformuje Cię o aktywacji alarmu lub próbie wejścia do obiektu przez niepożądane osoby. Co więcej, systemy smart są w stanie połączyć się z kamerą i systemem zbierającym dźwięk. Sprawia to, że natychmiast po odebraniu sygnału możesz sprawdzić w telefonie, co się dzieje w Twoim garażu. Kopia materiału wideo/audio będzie też stanowić mocny dowód na przykład w ubieganiu się o zwrot z ubezpieczenia.

Na który system się zdecydować?

Najlepszym wyborem będzie instalacja smart, która pozwala użytkownikowi sprawdzić z poziomu smartfona, tabletu czy laptopa, co się dzieje w jego garażu. Parę kliknięć wystarczy do zweryfikowania nagrania audio/wideo i wezwania ochrony lub policji. Po sprawdzeniu kamer można też wyłączyć alarm, jeśli okaże się, że aktywował się niepotrzebnie.

Ze względu na te cechy alarm garażowy typu smart jest najlepszą propozycją.

Zdj. główne: Jonas Augustin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*