Artykuł sponsorowany
Ubezpieczenia to bardzo ważny i – na szczęście – coraz popularniejszy aspekt życia. Jeśli zdajesz sobie sprawę z ryzyka i inwestujesz w zabezpieczenie się przed losowymi wydarzeniami, możesz mieć pewność, że w trudnym momencie nie zostaniesz z pustymi rękami. Musisz jednak rozważnie wybierać oferty.
Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, co kryje się pod hasłem „ubezpieczenie mieszkania”. Co konkretnie można objąć ochroną z tego tytułu? Cóż, pakiet ubezpieczenia w większości firm ubezpieczeniowych możesz stworzyć praktycznie sam. W skład może wchodzić na przykład ubezpieczenie samej konstrukcji, czyli murów. Dzięki niemu w przypadku pożaru, powodzi, zalania lub innej katastrofy będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe od Twojej firmy.
Idąc krok dalej, warto pomyśleć również o ubezpieczeniu wyposażenia. Chodzi tutaj zarówno o stałe, jak ruchome elementy domowego wyposażenia, a dodatkowo o wykończenia, na przykład tapety. Zakres ochrony może dotyczyć wypadków takich jak pożary i zalanie, ale również być rozszerzony o chociażby przepięcia elektryczne czy dewastację.
Dysponując lokalem na wynajem, możesz się ubezpieczyć od szkód, których dokona najemca. Takie ubezpieczenia zazwyczaj posiadają jakąś sumę gwarancyjną i stanowią dla Ciebie bufor bezpieczeństwa. Nawet jeśli najemca „wykręci się” od wyrównania strat a kaucja okaże się niewystarczająca, nie zostaniesz ze zniszczonym mieszkaniem i bez środków na ewentualne naprawy.
Różne firmy ubezpieczeniowe proponują często inne pakiety, a ceny poszczególnych elementów mogą być naprawdę rozbieżne. Jak się w tym połapać, żeby nie przepłacić? Dobrym pomysłem jest używanie takich urządzeń jak porównywarka ubezpieczeń mieszkaniowych, dzięki którym łatwo ocenisz oferty ubezpieczeniowe i podejmiesz optymalną decyzję. Warto sprawdzać wszystkie polisy, ponieważ może Cię to uchronić przed podpisaniem niekorzystnej umowy na długie lata. Nie wahaj się też dopytywać przedstawiciela firmy o wszystkie koszta i szczegóły, których nie rozumiesz – czasami tańszy pakiet może nie zabezpieczyć Cię w ważnych dla Ciebie obszarach.
Cena jest mocno zależna od cech lokalu, który chcesz ubezpieczyć. Ważnymi aspektami są między innymi: usytuowanie mieszkania (parter, pierwsze piętro, piętra pośrednie, ostatnie piętro), miejscowość, rok budowy bloku lub kamienicy, powierzchnia w m2 oraz zabezpieczenia obecne w mieszkaniu (np. drzwi antywłamaniowe, kamery).
Zdj. główne: Scott Graham/unsplash.com