PozostałeSmart dom

Ubezpieczenie mieszkania – co powinno zawierać?

Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenia to bardzo ważny i – na szczęście – coraz popularniejszy aspekt życia. Jeśli zdajesz sobie sprawę z ryzyka i inwestujesz w zabezpieczenie się przed losowymi wydarzeniami, możesz mieć pewność, że w trudnym momencie nie zostaniesz z pustymi rękami. Musisz jednak rozważnie wybierać oferty.

Ubezpieczenie mieszkania – co to znaczy?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, co kryje się pod hasłem „ubezpieczenie mieszkania”. Co konkretnie można objąć ochroną z tego tytułu? Cóż, pakiet ubezpieczenia w większości firm ubezpieczeniowych możesz stworzyć praktycznie sam. W skład może wchodzić na przykład ubezpieczenie samej konstrukcji, czyli murów. Dzięki niemu w przypadku pożaru, powodzi, zalania lub innej katastrofy będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe od Twojej firmy.

Idąc krok dalej, warto pomyśleć również o ubezpieczeniu wyposażenia. Chodzi tutaj zarówno o stałe, jak ruchome elementy domowego wyposażenia, a dodatkowo o wykończenia, na przykład tapety. Zakres ochrony może dotyczyć wypadków takich jak pożary i zalanie, ale również być rozszerzony o chociażby przepięcia elektryczne czy dewastację.

Dysponując lokalem na wynajem, możesz się ubezpieczyć od szkód, których dokona najemca. Takie ubezpieczenia zazwyczaj posiadają jakąś sumę gwarancyjną i stanowią dla Ciebie bufor bezpieczeństwa. Nawet jeśli najemca „wykręci się” od wyrównania strat a kaucja okaże się niewystarczająca, nie zostaniesz ze zniszczonym mieszkaniem i bez środków na ewentualne naprawy.

Ile to kosztuje?

Różne firmy ubezpieczeniowe proponują często inne pakiety, a ceny poszczególnych elementów mogą być naprawdę rozbieżne. Jak się w tym połapać, żeby nie przepłacić? Dobrym pomysłem jest używanie takich urządzeń jak porównywarka ubezpieczeń mieszkaniowych, dzięki którym łatwo ocenisz oferty ubezpieczeniowe i podejmiesz optymalną decyzję. Warto sprawdzać wszystkie polisy, ponieważ może Cię to uchronić przed podpisaniem niekorzystnej umowy na długie lata. Nie wahaj się też dopytywać przedstawiciela firmy o wszystkie koszta i szczegóły, których nie rozumiesz – czasami tańszy pakiet może nie zabezpieczyć Cię w ważnych dla Ciebie obszarach.
Cena jest mocno zależna od cech lokalu, który chcesz ubezpieczyć. Ważnymi aspektami są między innymi: usytuowanie mieszkania (parter, pierwsze piętro, piętra pośrednie, ostatnie piętro), miejscowość, rok budowy bloku lub kamienicy, powierzchnia w m2 oraz zabezpieczenia obecne w mieszkaniu (np. drzwi antywłamaniowe, kamery).

Zdj. główne: Scott Graham/unsplash.com

Magdalena Gawior
Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliskie jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
  Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?
  Poprzedni artykuł
  Automatyczne otwieranie bram wjazdowych
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Pozostałe