Wydatków na co dzień nie brakuje, a jeśli przykładowo chcemy zabrać się za budowę domu energooszczędnego lub za wprowadzenie ulepszeń do już wybudowanego, warto skorzystać ze wsparcia. Jak przedstawiają się dotacje w 2023 roku? Ile można zyskać? Podpowiadamy, że więcej niż w 2022 roku i latach wcześniejszych. Sprawdź szczegóły!
Dokładnie 3 stycznia 2023 roku rusza nowa, zmieniona wersja programu Czyste Powietrze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do 2022 roku maksymalnie można było uzyskać 79 tys. złotych, teraz zaś będą to nawet 136,2 tys. złotych. Podobnie jak do tej pory wysokość dotacji jest uzależniona od dochodu. Zmianą jest natomiast to, że z programu skorzystają już nie tylko osoby zarabiające maksymalnie 100 tys. złotych rocznie, lecz 135 tys. złotych rocznie. Wniosek o dofinansowanie w ramach programu mogą złożyć osoby, które już wcześniej skorzystały z takiej pomocy.
Na większe dofinansowanie mogą też liczyć beneficjenci programu Mój Prąd. W jego ramach można otrzymać środki (nieopodatkowane) na pokrycie maksymalnie 50 procent kosztów kwalifikowanych. Standardowo jest to 6 tys. złotych, chyba że zdecydujemy się na ładowarkę do samochodów elektrycznych, magazyn ciepła lub energii albo założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wówczas kwota wzrasta nawet do 31 tys. złotych. Znaczna różnica jest przede wszystkim w przypadku magazynu energii, gdzie jeszcze w 2022 roku było to 7,5 tys. złotych, a od 2023 roku jest 16 tys. złotych. W nowej odsłonie wymagany jest specjalny audyt pozwalający przewidzieć efekty termomodernizacji.
Dostępny jest też program mający dofinansować instalację przydomowej retencji (instalacji zatrzymujących wody opadowe bądź roztopowe). Potrwa do czerwca 2024 roku i w jego ramach można otrzymać maksymalnie 5 tysięcy złotych – nie więcej niż 80 procent kosztów kwalifikowanych tejże instalacji.
Na koniec mamy nie bezpośrednią dotację, ale wartą uwagi kwestię dla właścicieli domów jednorodzinnych. Otóż chodzi o to, że koszty poniesione na działania termomodernizacyjne można odliczyć od podatku. W ten sposób możemy odzyskać część pieniędzy.
Mowa na przykład o zamontowaniu fotowoltaiki, urządzeń w instalacji grzewczej, wykonaniu przyłącza do sieci ciepłowniczej, sieci gazowej, zakupie i montażu stolarki drzwiowej oraz okiennej, a także o zakupie materiałów do ocieplenia balkonów, fundamentów czy przegród budowlanych.
Tutaj od podatku można odliczyć maksymalnie 53 tys. złotych, jeśli nie zostały one sfinansowane z któregoś z wyżej wymienionych programów.
Podsumowując, jedne dotacje są niższe, inne wyższe. Niektóre można ze sobą łączyć. Warto też sprawdzić lokalne inicjatywy. Niektóre gminy oferują własne programy pomocowe i wypłacają środki po spełnieniu określonych wymagań. Zawsze dobrze jest szukać oszczędności! Powodzenia!
Zdj. główne: Piotr Łaskawski/unsplash.com