Projekty domów energooszczędnych i pasywnych

Projekty domów energooszczędnych i pasywnych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Domy pasywne i energooszczędne stają się coraz popularniejsze na rynku deweloperskim. Szacuje się, że do końca 2022 r. w pełni energooszczędne budowle będą już standardem, nie tylko w Polsce.

Cechy projektów domów energooszczędnych i pasywnych

Domy pasywne to nic innego, jak budynki, które mają niskie zapotrzebowanie na energię — rocznie zużywają nie więcej niż 15 kWh/m². Co ciekawe, ich energooszczędność bierze się z wykorzystania energii słonecznej oraz z odpowiedniego usytuowania budynku względem stron świata. Dobre parametry izolacyjne zastosowane w projekcie mają znaczenie, ponieważ pozwalają na mniejsze zużycie energii wytwarzanych przez wszelkie urządzenia znajdujące się wewnątrz.

>> Przeczytaj także: Kiedy pozwolenie na budowę nie jest konieczne?

Domy energooszczędne to budowle, w których projektach bryły budynków powinny czerpać najwięcej energii z zewnętrznych źródeł naturalnych, np. promieni słonecznych, które mają zastosowanie również w rozwiązaniach fotowoltaicznych. Niebagatelną rolę odgrywa zaplanowanie układu okien w taki sposób, by duże przeszklenia znalazły się od strony południowej, a od północnej ich ilość była ograniczona.

projekt domu - rysunek
Photo by ksandrphoto from Freepik.com

Projekty domów pasywnych mogą być nieregularne, wedle inwencji architekta, zaś forma domów energooszczędnych charakteryzuje się zazwyczaj prostym i regularnym kształtem – poza funkcjonalnością, jest to jedna z podstawowych różnic między domami pasywnymi a energooszczędnymi. Mimo, iż oba typy domów mogą być projektowane niemalże w każdym stylu, ze względu na zastosowanie domów pasywnych nie stosuje się w ich projektach balkonów.

Wycena projektu – z czym się wiąże?

Jak wiadomo, budowa domu energooszczędnego wymaga większych nakładów finansowych niż budowa standardowego domu. Zastanawiając się nad konkretnym projektem warto wziąć pod uwagę orientacyjny koszt samej budowy oraz rozwiązań energooszczędnych w nim zastosowanych, np. okien. Trzeba też pamiętać, że  wycena stanowi jedynie wartość przybliżoną. 

Dodatkowo do 2016 r. funkcjonował program dopłat do budowy domów energooszczędnych uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z programu dopłat skorzystać mogły jedynie te osoby, które zakup domu finansowały przy pomocy kredytu hipotecznego. Obecnie można skorzystać z innych programów dofinansowań, jak choćby Czyste Powietrze, Mój Prąd oraz z dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak istnieje pewne ograniczenie w ramach korzystania z w/w dofinansowań – ponieważ w trakcie można skorzystać jedynie z wybranego sposobu dopłaty. 

>> Zobacz też: Gdzie i jak uzyskać zgodę na budowę domu jednorodzinnego?

Zalety domów pasywnych i energooszczędnych

Zalet domów pasywnych i energooszczędnych jest naprawdę wiele. Podstawową zaletą jest generowanie nawet do 5 razy mniejszych strat energii, niż tradycyjne budynki. Pozwala to na większe oszczędności w skali roku. Komfort mieszkania to kolejna zaleta tego typu domów, bowiem wynika on ze sprawnie działającej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która bez przerwy wymienia powietrze. Pozwala to na uniknięcie powstawania wilgoci.

Kolejną zaletą jest gwarancja dobrej izolacji cieplnej budynku, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach przez cały rok. Poza izolacją termiczną, pełni ona również rolę izolacji akustycznej. 

Jak wiadomo, nie ma rzeczy idealnych. Jako główną wadę domów w typie energooszczędnym wskazuje się koszt ich wybudowania, który jednak zwraca się w postaci oszczędności rachunków za zużycie energii.

Jak wybrać odpowiedni projekt domu energooszczędnego? 

Decydując się na określony projekt domu pasywnego, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, jak wielkość działki czy kąt nachylenia dachu. Trzeba również sprawdzić standard energetyczny, w jakim został zaprojektowany budynek. Co ważne, powinien on zostać wybudowany w miejscu, w którego otoczeniu nie ma wysokich zabudowań czy wzniesień, które mogłyby zacienić dom. Najlepiej, aby działka, na której stanie, była na tyle duża, aby zapewnić jego ciągłe nasłonecznienie. 

Powinniśmy też uważać na ofertę tanich projektów domów energooszczędnych, ponieważ można w ten sposób w prosty sposób zostać oszukanym. Dlatego wykorzystanie odpowiednich i wysokojakościowych materiałów zapewnią wysoką energooszczędność budynku, a tym samym sprawi, że koszty eksploatacyjne ulegną zmniejszeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*