Podgrzewane ścieżki i schody z czujnikiem opadów

Podgrzewane ścieżki i schody z czujnikiem opadów
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Być może miałeś już okazję zmagać się z uciążliwymi opadami śniegu czy oblodzeniem, które utrudniały standardowe przemieszczanie się po ścieżkach i schodach na Twojej posesji. Ręczne usuwanie wymienionych przeszkód jest czasochłonne i często niebezpieczne – istnieje ryzyko poślizgnięcia i kontuzji. 

Na szczęście istnieją systemy, które pomogą rozwiązać ten problem. To podgrzewane ścieżki i schody z czujnikiem opadów. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdzisz to w naszym artykule!

Instalacja systemu – na co warto zwrócić uwagę?

Dzięki nim można podnieść komfort codziennego użytkowania przestrzeni domowej, biurowej czy pracowniczej. Systemy przeciwoblodzeniowe mogą składać się z przewodów lub mat grzejnych. Co ciekawe, inwestor jest w stanie je zamontować nie tylko na podjeździe, ścieżce czy chodniku, ale także na schodach. To możliwe ze względu na to, że wszystkie wymienione obiekty znajdują się zazwyczaj na podsypce piaskowej.

Warto jedynie zwrócić uwagę, aby decyzja o ich montażu została podjęta, zanim wykonawca rozpocznie budować nawierzchnię wokół konkretnej nieruchomości. Inną kwestią jest to, że maty czy przewody nie muszą pokrywać całej powierzchni, na przykład tarasu. Mogą zostać zainstalowane punktowo lub w linii ciągłej, po trasie, którą przemierza się, użytkując daną przestrzeń.

W jaki sposób działają podgrzewane ścieżki i schody z czujnikiem opadów?

Sposób działania jest podobny do systemów ogrzewania podłogowego. Elektryczne przewody grzejne lub wypełnione wodą z ustaloną ilością glikolu lub solanki – substancji uniemożliwiających zamarzanie – są umieszczone pod wybraną powierzchnią: ścieżką, schodami, tarasem czy podjazdem garażowym.

System elektryczny

Elektryczne systemy zapobiegające zamarzaniu powierzchni powinny być wyposażone w automatykę. Technologia będzie mierzyć wilgotność i temperaturę nawierzchni. 

Wykorzystując dane, dostosowuje działanie systemu do aktualnych warunków pogodowych. Początkowe koszty są dość wysokie, jednak późniejsza eksploatacja wymaga mniejszych nakładów finansowych niż podgrzewanie wodą.

Instalacja wodna

W przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na instalację wodną, to będzie musiał też zainwestować w źródło ciepła – kocioł c.o. Żeby wszystko działało tak, jak należy, całość układu powinna uzupełniać pompa obiegowa, a także bufor z wymiennikiem ciepła o odpowiedniej pojemności.

Chcąc dostosować moc układu do potrzeb, warto poprosić o pomoc specjalistę, który wykona dokładny pomiar i dobierze instalację o efektywności adekwatnej do potrzeb inwestora.

Czy warto decydować się na podgrzewane ścieżki i schody z czujnikiem opadów?

Jest to zdecydowanie opcja, nad którą warto się zastanowić, jeśli posiadasz taras, podjazd lub ścieżkę, która podczas chłodniejszych pór roku pokrywa się zlodowaceniem i utrudnia standardowe korzystanie. Podgrzewane ścieżki i schody z czujnikiem opadów będą wyjątkowo przydatne szczególnie wtedy, gdy na Twojej posesji wspomniane obszary mają nieregularne pochylenie i lód lub śnieg osiada w trudno dostępnych miejscach. Biorąc pod uwagę wspomniane kwestie, warto zdecydować się na ten system.

Należy też wspomnieć o cenie systemu. Średni koszt montażu układu podgrzewania wraz z wykorzystaniem kabli dla podjazdu, na przykład o metrażu 18 m2, będzie równał się około 6500 złotych. Z kolei za maty, czujniki wilgoci i temperatury trzeba zapłacić ok. 4300 złotych. 

Zdj. główne: Mitrey/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*