Oświetlenie sufitowe. Pomysł na oświetlenie domu

Oświetlenie sufitowe. Pomysł na oświetlenie domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie oświetlenie sufitowe domu wybrać i czym się kierować? Co może się na nie składać i wreszcie – jak skomponować oświetlenie sufitowe do poszczególnych pomieszczeń? 

Oto kilka ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę w planowaniu rozwiązań do własnego domu. 

Elementy oświetlenia sufitowego – musisz je znać

Oświetlenie sufitowe musi być dobrane do typu pomieszczenia i jego wielkości. Zwłaszcza w niewielkich przestrzeniach może się zdarzyć, że tylko jeden typ oświetlenia będzie w stanie dobrze spełnić swoje zadanie. W większych pokojach najczęściej stosuje się kombinacje różnych typów oświetlenia. Jakie opcje mamy do wyboru? 

Lampa sufitowa lub żyrandol

Tradycyjnie podstawowym typem oświetlenia sufitowego może być okazały żyrandol lub nieco mniej odświętna lampa sufitowa, która jednak w niektórych stylizacjach może być niezwykle klimatyczna. Taki typ oświetlenia stanowi podstawowe źródło światła i ma za zadanie równomiernie oświetlać pomieszczenie. 

Duże żyrandole, np. zdobione szklanymi lub kryształowymi elementami, doskonale sprawdzają się nie tylko we wnętrzach inspirowanych historycznymi stylami, ale też w nowoczesnych stylizacjach glamour. 

Co z lampami sufitowymi? Tutaj różnorodność jest znacznie większa. Naszym wyborem mogą być lampy industrialne, nowoczesne lub choćby minimalistyczne. Ilość punktów oświetleniowych dobiera się do wielkości oświetlanej powierzchni. Ważne, żeby lampa współgrała z wystrojem wnętrza.

Oświetlenie punktowe

Bardzo przydaje się wówczas, gdy trzeba wzmocnić efekt, który daje lampa sufitowa. Oświetlenie punktowe w suficie może być też wykorzystane do podkreślenia walorów niektórych elementów architektonicznych – choćby ozdobnej ścianki z cegły czy kamienia. Z racji na swoją energooszczędność dobrym rozwiązaniem będzie zwłaszcza punktowe oświetlenie LED.

Plafony

Wykorzystanie plafonów może być przydatne zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Choć często wychodzą już z mody, to ich walory doceniamy w niskich pomieszczeniach lub pod skosami. Chodzi o to, że źródło światła jest bardzo blisko sufitu, co nie zabiera nam cennego miejsca.

Halogeny sufitowe

Oświetlenie halogenowe ma charakter kierunkowy. Dzięki niemu również oświetlimy np. przeciwległą ścianę lub znajdujące się na niej obraz lub mozaikę. Także tutaj przydadzą się reflektory LED.

Oświetlenie sufitowe do poszczególnych pomieszczeń 

Oświetlenie do sypialni

Lampa sufitowa powinna tutaj tworzyć efekt rozproszenia światła. Jego strumień nie może być zbyt silny z uwagi na charakter pomieszczenia, które służy do snu i wypoczynku. Ciekawym uzupełnieniem będą listwy LED lub światłowody w suficie, których zadaniem stanie się tworzenie imitacji rozgwieżdżonego nieba.

Jak oświetlić kuchnię?

Zdecydowanie lepiej jest postawić w takim pomieszczeniu na wiele źródeł światła. Nie wolno przy tym pomijać dobrego oświetlenia blatów, przestrzeni roboczych i szafek.  

Czym oświetlić salon?

Salon może być miejscem dla efektownego żyrandola lub lampy sufitowej, która zawiśnie nad miejscem spożywania posiłków. Kącik wypoczynkowy lepiej oświetlić np. przy pomocy stylowych kinkietów.  

Jak oświetlić łazienkę?

Warto zadbać nie tylko o centralne oświetlenie pomieszczenia, ale przede wszystkim właściwie doposażyć w taśmy LED zamontowane tu lustro. Dzięki temu łatwiej będzie się ogolić lub zrobić poranny makijaż.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*