Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Co wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu to nie lada wyzwanie. Nie wiesz, czy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, czy może jednak na tradycyjne grzejniki? Zobacz porównanie tych dwóch opcji.

Ogrzewanie podłogowe – jak to działa?

Zacznijmy od przedstawienia, czym w ogóle jest ten system i w jaki sposób się go montuje. Obecnie ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch podstawowych wersjach: wodnej i elektrycznej. Ta pierwsza polega na montażu specjalnych rurek, w których płynie woda nagrzana za pomocą kotła albo pompy ciepła. W drugiej stosuje się maty, przewody lub folie. Kiedy przepływa przez nie prąd, zaczynają się nagrzewać i wydzielać wysoką temperaturę. 

Żeby prawidłowo zamontować ogrzewanie podłogowe, potrzebny jest projekt, który określi:

  • ułożenie rur, przewodów itp.,
  • ich liczbę, długość i rozstaw,
  • wrażliwe miejsca (należy omijać kominki oraz inne elementy wyposażenia, które mogłyby doprowadzić do przegrzania).

Najczęściej ogrzewanie montuje się na wypoziomowanym i gładkim chudym betonie pokrytym izolacją. Stosuje się dylatacje, czyli szczeliny odgradzające od elementów konstrukcyjnych budynku, a także dodatkową izolację brzegową i rozdzielczą. Całość zalewa się wylewką.

Wady i zalety ogrzewania podłogowego 

Jeśli chodzi o minusy inwestycji w takie rozwiązanie, wymienić można: 

  • wyższy koszt montażu, 
  • trudniejszą naprawę awarii,
  • konieczność dobrego zaplanowania układu mebli,
  • wolne nagrzewanie się pomieszczenia.

Zalet ogrzewania podłogowego jest jednak równie dużo, jeśli nie więcej. Po pierwsze ciepło rozchodzi się równomiernie, co wpływa nie tylko na komfort, ale i rachunki za prąd. Po drugie wilgotność powietrza nie spada, dzięki czemu nie unoszą się pyłki. Warto zwrócić także uwagę na estetykę – brak kaloryferów nadaje pomieszczeniu nowoczesności.

Może jednak grzejnik? 

Tutaj sprawa jest o wiele prostsza. Przez grzejnik przepływa gorąca woda, w efekcie czego dochodzi do jego ogrzania, a co za tym idzie – do wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Na rynku znajdują się różne rodzaje kaloryferów: żeliwne, aluminiowe, kanałowe, dekoracyjne itp. Wybór konkretnego modelu zależy od wielu czynników, m.in. preferowanych materiałów, wielkości powierzchni do ogrzania czy oczekiwanej mocy.

Grzejnik: plusy i minusy 

Najważniejszą zaletą stosowania grzejników jest to, że szybko się nagrzewają. Do tego łatwo je zamontować i naprawić, regulacja temperatury nie sprawia żadnych problemów, a poza tym… miło po prostu oprzeć się plecami o ciepły kaloryfer. Do wad możemy zaliczyć suche powietrze w domu, mniejszą energooszczędność, a także duże trudności w sprzątaniu, szczególnie przy wersji żeliwnej.

Czym kierować się przy wyborze? 

Kiedy znasz już charakterystykę tych dwóch rozwiązań grzewczych i wiesz, jakie są ich mocne oraz słabe strony, możesz podjąć decyzję. Tak naprawdę wszystko zależy od wielkości pomieszczenia do ogrzania oraz własnych preferencji. Jeśli wciąż wahasz się, co wybrać, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Wolę móc szybko zmienić temperaturę czy zależy mi na stałej wartości?
  2. Ile mam pieniędzy na montaż?
  3. Czy mieszkam z alergikami (kwestia unoszenia się pyłków)?
  4. Jak będzie wyglądało wnętrze (może nie pasują do niego grzejniki)?
  5. Czy cenię sobie energooszczędność?

Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci podjąć decyzję i postawić na konkretne rozwiązanie. 

Zdj. główne: Jeroen van Pelt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*