Wygodne w użytkowaniu, oszczędzające czas, ekologiczne i niemal bezobsługowe – ogrzewanie domu gazem ziemnym niesie za sobą wiele korzyści. Przyjrzeliśmy się dokładniej, jakie są zalety oraz wady tego typu instalacji grzewczej. Niezbędne informacje przedstawiliśmy poniżej. Sprawdź!
Decyzja o rodzaju ogrzewania domu to jedna z najważniejszych, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć. Tutaj trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i przeanalizować, biorąc pod uwagę między innymi metraż budynku, rozplanowanie pomieszczeń, stopień izolacji termicznej oraz średnie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Istotne jest też, czy zdecydujemy się wyłącznie na montowane na ścianie zewnętrzne grzejniki, a może ogrzewanie podłogowe lub kanałowe?
I tak możemy wybrać ogrzewanie domu gazem ziemnym, pelletem, ekogroszkiem lub pompą ciepła. Każde z nich ma swoje wady i zalety, jednak w tym artykule zajmiemy się wyłącznie ogrzewaniem domu gazem ziemnym.
Na początek warto podkreślić, że tego typu instalacja jest niezwykle wygodna i – co najważniejsze – właściwie bezobsługowa. Wszystkim sterujemy za pomocą specjalnego panelu, na którym ustawiamy wybraną temperaturę oraz godziny, w jakich kocioł ma działać. Do tego w zupełności wystarczy mu przegląd raz w roku. Praktyczne jest także to, że kocioł gazowy może służyć nie tylko do efektywnego ogrzewania wnętrz, ale również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Nie musimy ponadto rozpalać ognia, dokładać kolejnych porcji opału i potem nadzorować, czy wszystko dobrze się pali.
Nie bez znaczenia jest to, że wykorzystywanie gazu ziemnego jest ekologiczne – z komina w żadnym razie nie wydobywają się ani pyły, ani tlenku siarki – oraz czyste. Nie ma też sadzy ani popiołu, toteż nic nie stoi na przeszkodzie, by kocioł gazowy zainstalować w pomieszczeniu użytkowym, na przykład w łazience. Nie potrzebujemy oddzielnej kotłowni czy magazynu na opał. Nie zajmuje on też dużo miejsca.
Kolejną zaletą ogrzewania gazowego jest wybranie dowolnego systemu grzewczego. Co za tym idzie – możemy zdecydować się zarówno na tradycyjne grzejniki, jak i na ogrzewanie podłogowe czy kanałowe. Jest to dość tanie rozwiązanie – oczywiście o ile używamy gazu ziemnego, a nie ciekłego.
Jak każda kwestia, tak i ogrzewanie domu gazem ziemnym ma swoje wady. Tutaj dość kosztowne może okazać się podłączenie do gazociągu, podobnie jak zakup nowoczesnego kotła gazowego. W tym drugim przypadku trzeba się liczyć z tym, że nowoczesne źródła ciepła nieco kosztują. Ponadto niekiedy musimy załatwiać dużo formalności i później czekać na otrzymanie pozwolenia zezwalającego na przyłączenie do sieci gazowej. Ogrzewanie gazem staje się dość problematyczne, a z pewnością drogie, w domach o niskiej izolacji termicznej.
Zdj. główne: Peter Fly/unsplash.com