Mostki cieplne. Jak ich uniknąć?

Mostki cieplne. Jak ich uniknąć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mostek cieplny to obszar konstrukcji budynku, który charakteryzuje się znacznie wyższym przenikaniem ciepła niż otaczające materiały. 

Dzieje się tak zazwyczaj, gdy występuje przerwa w izolacji lub kiedy izolacja jest penetrowana przez element o wyższej przewodności cieplnej. Jeśli budynek jest położony w zimnym klimacie, może to powodować dodatkowe straty ciepła w tych punktach. 

W miarę jak mieszkania stają się lepiej izolowane, wzrasta znaczenie mostków termicznych. W konstrukcjach o bardzo dobrej izolacji ich wpływ na ogólną sprawność cieplną mieszkania może być znaczący. Niedawne badania wykazały, że mostki cieplne mogą być odpowiedzialne za nawet 30% strat ciepła w mieszkaniu.

duże okna w budynku
Photo by dusanpetkovic from Freepik.com

Jak wyeliminować mostki termiczne?

Jednym z najłatwiejszych sposobów zminimalizowania lub wyeliminowania mostków termicznych jest planowanie i projektowanie budynku przy użyciu systemów i technik budowlanych, które z natury są od nich wolne. 

>> Zobacz też: Na czym polega ciepły montaż okien?

W przypadku połączenia ściany z podłogą należy rozważyć izolowany system fundamentów, który otacza cały fundament warstwą ciągłej izolacji. Systemy te są specjalnie zaprojektowane dla każdego budynku przez wykwalifikowanego inżyniera, są proste w instalacji i zapewniają bardzo niskie wartości współczynnika przenikania ciepła.

uszczelnianie okien
Photo by kukota from Freepik.com

Izolacja zewnętrzna

W przypadku ścian, zewnętrzne systemy izolacji mogą być świetną opcją ograniczania mostków cieplnych. W razie modernizacji należy zwrócić szczególną uwagę na okna i drzwi, zwykle trzeba użyć przy nich wysokiej jakości materiału izolacyjnego wokół ościeży. Konieczne może być również przedłużenie okapu, aby dopasować grubość izolacji i zabezpieczyć górę zewnętrznej ściany.

W nowych budynkach okna i drzwi należy umieścić możliwie jak najbardziej w warstwie izolacyjnej. W każdym przypadku podczas projektowania i instalacji należy przestrzegać najlepszych praktyk i dbać o szczegóły, aby zapewnić maksymalne ograniczenie występowanie mostków termicznych.

Inne systemy to np. konstrukcyjne panele izolacyjne, izolacyjne formy betonowe i zaawansowane metody ram w konstrukcjach drewnianych.

Na przykład w zastosowaniach do izolacji ścian szczelinowych potrzebne są ściągi do ścian, aby połączyć ze sobą wewnętrzne i zewnętrzne skrzydła. Te ściągi ścienne może stać się mostkiem termicznym między wewnętrznymi i zewnętrznymi ścianami murowanymi. Dzięki zastosowaniu ściągów ściennych o niższej przewodności cieplnej, wykonanych z alternatywnych materiałów lub starannemu doborowi wysokowydajnych ściągów ze stali nierdzewnej, mostki termiczne można praktycznie wyeliminować. Wiele ściągów o niższym przewodnictwie cieplnym może podtrzymywać ściany o szerokości nawet 450 mm bez wprowadzania mostków termicznych.

Odpowiedzialne projektowanie

Dostępne są rozwiązania minimalizujące mostki cieplne o szerokiej gamie zastosowań. Pamiętaj, aby przeprowadzić badania z należytą starannością, zanim wybierzesz jedno rozwiązanie, a nie inne. Projekt wolny od mostków termicznych jest tak dobry, jak specjalista wykonujący rzeczywistą instalację. 

Niezbędne jest, aby wykonawcy wszystkich branż rozumieli konsekwencje mostków termicznych i pracowali nad najlepszymi praktykami w swoich obszarach specjalizacji. Na przykład ciągła warstwa izolacji zewnętrznej może zostać przerwana po wykonaniu prac hydraulicznych lub elektrycznych, wprowadzając mostek termiczny, który nie istniał po początkowej instalacji. Nie tylko zmniejsza to skuteczność izolacji, ale także stwarza ryzyko wystąpienia międzywęzłowej kondensacji i przeciągów oraz zwiększa koszty ponoszone przez właściciela budynku na energię przeznaczoną na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*