Mały salon – jak go urządzić?

Mały salon – jak go urządzić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Niewielkie mieszkania są często trudne do zaaranżowania przez fakt, że pomieszczenia są nieustawne, co ogranicza możliwości podczas meblowania. Należy szukać rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni, jednocześnie zapewniając mnóstwo miejsca do przechowywania i komfortowe warunki do odpoczynku. Salon to miejsce, w którym spotyka się cała rodzina, dlatego warto zadbać o to, by był on przytulny i stylowy.   

Oszczędność miejsca  

Największym minusem mieszkań o małym metrażu jest brak przestrzeni, w której można przechowywać rzeczy. Jedna szafa na ubrania i kilka szuflad w komodzie nie wystarczą do tego, by trzymać w nich cały swój dobytek. Składowanie przedmiotów w kartonach ustawionych na szafie, w zawilgoconej piwnicy lub na strychu może je zniszczyć, z kolei wywożenie na przykład sezonowych ubrań do innego domu czy mieszkania bardzo utrudnia korzystanie z nich wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne.   

Podczas meblowania i urządzania małego salonu postaraj się jak najbardziej zwiększyć ilość zakamarków, w których możesz przechowywać rzeczy. Przede wszystkim postaw na duże szafy i regały sięgające pod sam sufit. Możesz na nich ustawić na przykład książki, albumy i segregatory z ważnymi dokumentami, a na wysokich półkach mogą stanąć rzeczy, z których nie korzystasz na co dzień. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, lecz także ciekawe pod względem estetycznym, ponieważ kolorowe okładki książek mogą naprawdę ożywić przestrzeń. Dodatkowo stolik pod telewizor zamień na szafkę RTV z szafką, w której możesz zmieścić całkiem sporo rzeczy. Witryny nie przeszkadzają w oszczędności miejsca – w przeszklonej szafce ustaw po prostu rzeczy tak, jak na półce, by dobrze prezentowały się na widoku.   

Strefa wypoczynkowa  

Salon ma być przede wszystkim miejscem relaksu i odpoczynku. Musi być to więc przestrzeń urządzona w sposób komfortowy, aby zapewniać jak najlepsze warunki dla całej rodziny. Sofy do salonu mogą zajmować bardzo dużo miejsca, ale warto postawić na wygodną i dużą kanapę, na której pomieszczą się bez problemu wszyscy domownicy. W naprawdę małej przestrzeni sofa narożna pozwoli zwiększyć powierzchnię wypoczynkową, nie tracąc przy tym zbyt wiele cennego miejsca. Aby salon był przytulny i ciepły, ułóż na kanapie koce i poduszki, które ozdobią przestrzeń i nadadzą jej charakteru. Takie dekoracje nie zabierają zbyt dużo miejsca, ponieważ i tak znajdują się już na zajętej przestrzeni, a do tego łatwo można je przesunąć lub odłożyć na bok, kiedy przeszkadzają.   

Jeśli Twój salon jest niewielki, musisz szukać dodatkowych przestrzeni i powierzchni wszędzie. Nawet stoliki kawowe mogą być pomocą w uzyskaniu dodatkowego miejsca. Ława do małego salonu powinna mieć co najmniej jedną półkę pod blatem, na której można ustawić koszyczki z najpotrzebniejszymi rzeczami, elektroniką, ładowarkami czy innymi gadżetami.   

Oświetlenie w małym salonie  

Ograniczona przestrzeń sprawia, że trudno jest oświetlić salon inaczej, niż wiszącą u sufitu lampą. Oświetlenie górne jest jednak bardzo ostre i nie zdobi pomieszczenia tak samo, jak delikatne i miękkie światło boczne, które sprawia, że wszystko od razu wygląda korzystniej. Możesz jednak postawić na podświetlenie mebli taśmami ledowymi, co nie tylko urozmaici wystrój, lecz także nada salonowi przytulnego klimatu.   

Fot.: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*