Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna na wymianę okien dachowych?

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna na wymianę okien dachowych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli planujesz wymianę okien dachowych, zapewne słyszałeś o możliwości odliczenia od podatku PIT wydatków poniesionych na termomodernizację. Ulga przysługuje jednak określonym osobom w określonych warunkach.

okna dachowe
Photo by bilanol from: Freepik.com

Jakie warunki musisz spełnić

Zgodnie  z ustawą o PIT podatnik, będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo do ulgi w związku z przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi.

Jeśli właściciel nie ma tytułu prawnego, tj. aktu notarialnego, z którego wynika prawo własności do nieruchomości, nie może otrzymać ulgi.

Podatnikiem w rozumieniu ustawy jest podatnik podatku dochodowego (inaczej PIT), który rozlicza się na formularzach PIT-36 albo PIT-37 lub według 19% podatku liniowego, rozliczający się na formularzu PIT-36L oraz podatnicy, rozliczający się na formularzu PIT-28, tj. płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

>> Zobacz też: Energooszczędne okna na poddaszu, czyli jakie?

Ulgę otrzymają te osoby, które w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek, zakończą przedsięwzięcia termomodernizacyjne. W Internecie można skorzystać z opcji ulga termomodernizacyjna – kalkulator i obliczyć wysokość ulgi jak nam przysługuje.

Musimy także mieć na uwadze, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne jest ściśle określone ustawą (art. 2 pkt 2). Zgodnie z nią takie przedsięwzięcie, tj. wymiana okna dachowego, powinno gwarantować, np. energooszczędność poprzez ograniczenie strat ciepła.

>> Przeczytaj także: Program “Czyste powietrze”. Jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć?

Dodatkowo istnieje ustawa (art. 3 pkt 2a), która reguluje znaczenie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a jest nim budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*