Kolektory słoneczne. Wady i zalety pozyskiwania energii z paneli fotowoltaicznych

Kolektory słoneczne.  Wady i zalety pozyskiwania energii z paneli fotowoltaicznych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacje fotowoltaiczne to maksimum korzyści i satysfakcji. Wykorzystanie czystej energii słonecznej do pozyskiwania prądu zasilającego gospodarstwo domowe to najlepszy krok, by uniknąć niechcianych podwyżek cen za energię. Wykorzystanie nadwyżek energetycznych daje możliwość odbioru energii w momencie, kiedy najbardziej jej potrzebujesz.

Fotowoltaika, czyli generujemy słoneczne oszczędzanie

Zastosowanie rozwiązań fotowoltaicznych to czerpanie wszystkiego, co najlepsze ze Słońca. To nie tylko krok w stronę bycia proekologicznym, ale i oszczędnym. Kolektory słoneczne pozwalają zaoszczędzić w skali roku do 60% energii, która potrzebna jest do podgrzania ciepłej wody, jak również do minimum 30% energii wykorzystywanej do ogrzania budynku. 

>> Zobacz też: Odnawialne źródła energii, czyli czym jest energia pierwotna?

Dodatkowo kolektory sprawdzą się szczególnie w tych budynkach, gdzie wykorzystanie wody jest znaczne i generuje ogromne koszty zużycia. Dlatego będą przydatne w budynkach użyteczności publicznej, obiektach sportowych czy domach mieszkalnych. Kolektory solarne pozyskują naturalną energię słoneczną, dostarczając niezależny zasób energetyczny do budynku. Ich efektywność jest szczególnie wysoka w okresie wiosennym i letnim ze względu na wyższą intensywność promieniowania słonecznego, pozwalając tym samym na magazynowanie energii na mniej słoneczne sezony.

domy z solariami na dachu
Photo by wirestock from Freepik.com

Kolektory słoneczne – sposób działania

Panele słoneczne zainstalowane na dachach budynków czerpią energię z promieniowania słonecznego. Działają w ten sposób, że padające na ich elementy światło słoneczne rozgrzewa instalacje, po czym ciepło przekazywane jest dalej poprzez specjalny absorber, aż do zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Absorber umieszczony w instalacji fotowoltaicznej wykonany jest najczęściej z miedzi oraz pokryty specjalną emalią, która wspomaga pochłanianie i rozpraszanie energii słonecznej. Konstrukcja tafli szklanej, pod którą ukryty jest absorber, nie tylko ułatwia pobór energii, ale również chroni go przed uszkodzeniem. Dodatkowo w znacznym stopniu blokuje odbijanie się promieni słonecznych od jego powierzchni. 

To elementy górnej warstwy kolektora słonecznego, warto również zwrócić uwagę na dolną część panelu – w większości instalacji dół konstrukcji zabezpiecza się przed stratami energetycznymi specjalną wełną mineralną. To pozwala na maksymalne gromadzenie energii. 

monter podczas montażu paneli słonecznych
Photo by senivpetro from Freepk.com

Zalety stosowania paneli słonecznych

Zalety zastosowania technologii fotowoltaicznej na dachach budynków lub w formie wolnostojącej – są nieocenione. Rezultaty wykorzystywania tego rozwiązania można zamknąć w 5 głównych korzyściach. Należą do nich:

– oszczędność,
– proekologiczność,
– magazynowaniu zasobów nadwyżek energii,
– rezygnacja z innych źródeł prądu,
– zwrot inwestycji już nawet po 7 latach.

Wady zastosowania kolektorów słonecznych

Komfortu użytkowania, proekologiczność i ogromna oszczędność – wydawałoby się, że wykorzystywanie kolektorów słonecznych do pozyskiwania i magazynowania energii nie ma wad. Jednak jak we wszystkim – są dwie strony medalu.

Po pierwsze, na co zwraca uwagę wielu ekspertów zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi, należy pamiętać, że istotny jest dobór ilości panelu słonecznych do pojemności zasobnika ciepłej wody użytkowej. Zapotrzebowanie na wodę ciepłą również ma znaczenie. Niewykorzystanie w pełni mocy kolektora słonecznego powoduje powstanie zbyt wysokiej temperatury na samym panelu  słonecznym. To doprowadza do degradacji płynu solarnego – gdy kolektor nie jest w stanie oddać ciepła, ulega przegrzaniu.

>> Przeczytaj także: Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Kolejną wadą jest cena. Szacuje się, że koszt instalacji kolektorów słonecznych waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nawet jeśli inwestycja zwróci się po paru latach, początkowo wymaga ona sporych nakładów finansowych. Jednak jeśli chcemy stawiać na ekologię, oszczędność i niezależność, decyzja o instalacji kolektorów słonecznych będzie dobrym rozwiązaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Szymon 08.04.2021

    Wciąż można uzyskać całkiem spore dofinansowanie na solary, w tym roku mają być zwiększone gminne programy dla gospodarstw domowych wykorzystujących OZE.