Odnawialne źródła energii, czyli czym jest energia pierwotna?

Odnawialne źródła energii, czyli czym jest energia pierwotna?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Energia – jedno słowo, a tak wiele znaczeń. Z pojęciem energii spotykamy się na co dzień w odniesieniu do prądu i poboru ciepła, choćby poprzez instalacje fotowoltaiczne. Jednak poznać pojęcie energii pierwotnej, która ma istotne znaczenie w naturalnym pozyskiwaniu prądu ze środowiska.

Energia pierwotna – czym jest? 

Pod pojęciem energii pierwotnej ukrywa się nic innego, jak energia, którą pozyskuje się bezpośrednio ze wszystkich możliwych zasobów naturalnych. Co istotne, zarówno naturalnych odnawialnych, jak i nieodnawialnych. Dodatkowo energia pierwotna określa również ilość energii potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania na ogrzanie, klimatyzację i wentylację mechaniczną budynku, jak również przygotowanie ciepłej wody.

>> Zobacz też: Ekologiczny dom – czy warto inwestować w panele słoneczne?

Świadomość kluczem oszczędności

Wiedza na temat poboru energii w budynkach pozwala nie tylko na uzyskanie oszczędności, ale również uniknięcie marnowania energii. Zrozumienie rodzajów energii i ich wykorzystania oraz zwiększenie świadomości na ten temat sprawi, że w Polsce z upływem czasu zmniejszy się ilość budynków energochłonnych.

Pamiętać należy, że istnieje regulacja dotycząca wykorzystania energii, która kontroluje prawo budowlane, według którego: “każdy nowo budowany, sprzedawany lub wynajmowany budynek lub lokal powinien posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.” Jest to dokument przedstawiający podstawowe informacje na temat jakości energetycznej konkretnego budynku czy lokalu użytkowego.

wiatrak na polu
Photo by Dimitris Vetsikas from Pixabay.com

Należy też pamiętać, że wykorzystanie w ciągu roku przez nas ciepła zależne jest od wielu czynników. Każdy z nich uwzględnia współczynniki zapotrzebowania budynku na:

  • energię pierwotną, 
  • końcową,
  • użyteczną.

Nie powinno się zapomnieć, że wybór rozwiązań energetycznych ma znaczący wpływ na wartość wskaźnika EP, określającego ilość nieodnawialnej energii pierwotnej. Pod tajemniczym skrótem kryje się nic innego, niż wspomniane wcześniej zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia, wentylacji oraz na produkcji ciepłej wody użytkowej. Warto również nadmienić, co wpływa znacząco na wartość wskaźnika EP. To między innymi:

  • zasilanie instalacji ze źródeł energii pracujących w kogeneracji,
  • zastosowanie pomp ciepła o różnych rodzajach źródeł energii,
  • wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego (np. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne) i wiatru,
  • spalanie biomasy lub biogazu.

Szczególnie istotne dla pełnego wykorzystania energii pierwotnej będzie miała fotowoltaika, będąca coraz popularniejszym rozwiązaniem na rynku energetycznym. 

Fotowoltaika – czyli energooszczędne wykorzystanie energii pierwotnej

Jednym ze sposobów na wykorzystanie energii pierwotnej z naturalnych źródeł energii jest fotowoltaika, wykorzystująca promieniowanie słoneczne do produkcji prądu. Jest to jeden z energooszczędnych, w pełni ekologicznych sposobów pozwalających na magazynowanie prądu. Umożliwia również zrezygnowanie z innych źródeł energii na rzecz wykorzystania jedynie instalacji paneli słonecznych. 

Co ważne, mimo że inwestycja początkowo wydaje się być kosztowna, zwraca się po latach. Rozwiązanie to stosuje się zarówno poprzez instalację kolektorów solarnych na dachach budynków, jak i umieszczenie ich w formie wolnostojącej w określonej odległości od budynku. Takie zastosowania pozwalają zredukować pobór energii z sieci niemal do zera.

fotowoltaika pomiar energii
Photo by Alex Csiki from: Pixabay.com

Dzięki zastosowaniu wysokiej izolacyjności cieplnej oraz odnawialnych źródeł energii, ogranicza się zapotrzebowanie na wysokie zużycie energii pierwotnej, Budynki takie stają się obecnie obowiązującym standardem na rynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*