Obecnie inteligentne domy nikogo już nie zaskakują. Nie ma co się więc dziwić, że coraz większą popularnością cieszą się też inteligentne ogrody. Jak taki zaprojektować?
Współczesne budownictwo znacznie się różni chociażby od tego sprzed kilku lat. Podobnie jest z ogrodami. Dziś raczej mało kto sadzi drzewka i krzewy bez wcześniejszego przemyślenia. Wszystko ze sobą współgra. Idea smart w ogrodzie pozwala też ułatwić sobie życie.
Smart ogród ma naprawdę wiele zalet. Główna z nich jest taka, że odpowiednie ustawienia sprawiają, że wszystko poniekąd „zarządza się samo”. Oczywiście zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Wystarczy zaprogramować tzw. sceny, które angażują wiele sprzętów czy elementów instalacji jednocześnie. Przykładowo możemy ustawić sekwencję, która sprawi, że brama wjazdowa będzie się otwierać w momencie, gdy będziemy podjeżdżać pod dom. Do tego na podjeździe zapali się oświetlenie. Dzięki temu światło nie musi być włączone cały czas, co wiąże się z oszczędnością energii elektrycznej.
Jeśli marzy nam się inteligentny ogród, musimy zainstalować system w odpowiednim miejscu, czyli tam, gdzie przyda się najbardziej. Można zacząć od fragmentu ogrodu i z czasem rozbudowywać system o nowe sprzęty. Nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ znaczna ich część działa bezprzewodowo, dlatego nie ma konieczności przebudowywania i zmiany większości instalacji, by je zamontować.
Chcąc zrobić inteligentny ogród, warto wybrać takie ułatwienia, które sprawią, że będzie nam się lepiej i łatwiej żyło. Systemem, który bez wątpienia warto zainstalować, jest ten dotyczący nawadniania ogrodu i koszenia go. Dzięki temu nie trzeba będzie samodzielnie chodzić z kosiarką ani spryskiwać kwiatów i krzewów zraszaczem. Wystarczy podłączyć odpowiedni system do stacji pogodowej oraz zraszacza, a on, dzięki czujnikom, które monitorują wilgotność gleby, sam zdecyduje, kiedy trzeba podlać rosnące w ogrodzie rośliny. Prawda, że wygodne?
Osoby, które lubią bawić się nowymi technologiami i szukają jeszcze bardziej wyszukanych rozwiązań, mogą zafundować sobie muzykę w ogrodzie, która będzie się włączać np. gdy ktoś wchodzi do tarasu czy altanki. Nikt nie powiedział, że włączać ma się jedynie światło.
Nowoczesne technologie mogą też zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i odstraszyć złodziei. Smart urządzenia umożliwiają monitorowanie całej posesji. Dzięki temu w momencie, gdy ktoś niepożądany pojawi się na posesji – czujniki zareagują, a kamery włączą się.
Możliwości w smart ogrodach są tak naprawdę nieograniczone. Dlatego warto je dopasowywać do indywidualnych potrzeb, wówczas naprawdę ułatwią i umilą nam życie, a przecież o to chodzi w nowych technologiach!
Zdj. główne: Jacob Thomas/unsplash.com