Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja cieplna z pompą ciepła może być tańsza od standardowych rozwiązań, nawet do tysiąca złotych w skali roku. Ponadto pompy ciepła są bezpieczne dla środowiska i stosunkowo niewymagające w utrzymaniu. Najważniejsze informacje na ich temat znajdziesz w naszym artykule!

Pompy ciepła, czy standardowe ogrzewanie – co wybrać?

Pompy ciepła zapewniają energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie nieruchomości. Z tego powodu zyskują coraz większa popularność wśród właścicieli domów, mieszkań i innych rodzajów budynków. Jednak jak wypadają w porównaniu ze standardowymi systemami grzewczymi?

Cechują się znacznie wyższym poziomem wydajności. Pod tym względem wyprzedzają elektryczne grzejniki i klimatyzatory, a także systemy działające na gaz. Średnio, roczne koszty ogrzewania budynku z instalacją z pompą ciepła, przy pow. 200 m², wynoszą od 1500 do 2000 zł. Przykładowo, system na gaz generuje koszty 3 tys. zł, a elektryczny 6 tys. zł przy tej samej powierzchni nieruchomości. Pokazuje to, jak efektywne może być ogrzewanie domu pompą ciepła.

Pompy ciepła – jak działają?

Pompy ciepła działają poprzez pompowanie lub przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. Odbywa się to za pomocą sprężarki i struktury obiegowej ciekłego lub gazowego czynnika chłodniczego. Przez niego pobiera się ciepło ze źródła zewnętrznego, które jest następnie wpompowywane do pomieszczenia.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje instalacji?

Najbardziej znanym typem instalacji jest powietrzna pompa ciepła. Przenosi ciepło między domem a zewnętrzną częścią nieruchomości. Jej stosowanie zmniejsza zużycie energii elektrycznej niezbędnej  do ogrzewania o około 50% w porównaniu z systemami grzewczymi na prąd. 

Drugą odmianą jest instalacja gruntowa, nazywana także geotermiczną lub wodną. Pompy ciepła przenoszą ciepło pomiędzy domem a ziemią lub pobliskim źródłem wody. Ich instalacja kosztuje więcej, ale nie trzeba dużo płacić za konserwację całego systemu. Dzieje się tak ze względu na to, że geotermalne pompy ciepła wykorzystują stosunkowo stałe temperatury gruntu lub wody. Geotermiczne pompy ciepła utrzymują również prawidłową wilgotność ciepła, są niezawodne i pasują do wielu różnych domów. 

Zalety i wady pomp ciepła

Zaletą pomp ciepła są niższe koszty eksploatacji, a także mniejsze nakłady związane z konserwacją systemu. Instalacja ze względu na brak niebezpiecznych paliw, takich jak gaz czy drewno, jest też bezpieczniejsza. Dlatego też nie emituje dużej ilości dwutlenku węgla. Do zalet zalicza się też długą żywotność i efektywne chłodzenie oraz grzanie.

Do wad można zaliczyć wysoki koszt początkowy, który jest związany z montażem instalacji. Nie należy to także do prostych czynności i powinno być wykonane pod nadzorem specjalistów, a za tę usługę również trzeba sporo zapłacić. Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest też hałas generowany przez pompy ciepła. Z tego względu centrala powinna być zamontowana z dala od pomieszczeń użytkowych.

Dofinansowanie do pompy ciepła 2022

Dobrą wiadomością dla osób, które chcą zamontować pompy ciepła, jest to, że mogą skorzystać z dofinansowania. Jednym z najbardziej popularnych programów jest „Czyste Powietrze”. Po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentów, wnioskodawca może otrzymać nawet do 32 tys. zł. 

Zdj. główne: Robert Linder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*