Artykuł sponsorowany
Światło słońca to świetny sposób na pozyskanie niemal darmowej energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na skorzystanie z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych.
Termin „panel słoneczny” może odnosić się do szerokiej gamy technologii słonecznych. Jest często używany zamiennie między panelami, wytwarzającymi energię elektryczną i tymi, które wytwarzają ciepło. Panele wytwarzające energię elektryczną są określane w branży jako „słoneczne moduły fotoelektryczne(PV)”. Są to panele wykonane z materiałów, które pod wpływem światła generują prąd stały.
Rozważając zakup paneli słonecznych, należy zastanowić się, czy chcesz posiadać system wytwarzający energię elektryczną (panele fotowoltaiczne) lub system podgrzewania wody (słoneczne panele termiczne).
Istnieje wiele różnych technologii i produktów fotowoltaicznych. Wydajność i koszt danych produktów są bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze technologie fotowoltaiczne to:
Moduły fotowoltaiczne na bazie krzemu są zdecydowanie najczęściej stosowane, stanowiąc ponad 90% rynku światowego. Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych na dachu, zazwyczaj będziesz ograniczony do produktów oferowanych przez indywidualnych instalatorów.
Ilość wytwarzanej rocznie energii elektrycznej będzie zależeć od szeregu czynników, w tym wybranego sprzętu, wielkości systemu, położenia geograficznego i kierunku, w którym znajdują się zainstalowane panele. W przypadku najpopularniejszych krzemowych paneli słonecznych zazwyczaj 1 m2 paneli generuje ~150W mocy w pogodny, słoneczny dzień (wystarczy do zasilania laptopa). Domowy system fotowoltaiczny o wielkości 20 m2 (~3 kW) wygeneruje około 2600 kWh energii elektrycznej rocznie, jeśli będzie dobrze zlokalizowany
Większość paneli słonecznych jest produkowana w Azji (głównie w Chinach i w Tajwanie), ale znajdą się też producenci europejscy i amerykańscy. Komponenty do paneli słonecznych i innego sprzętu użyte w instalacji pochodzą z całego świata.
Prostym środkiem jest zainstalowanie przełącznika zaczepów, który przekierowuje niewykorzystaną energię elektryczną do ogrzewania wody w zbiorniku. W ten sposób część wytworzonej energii jest magazynowana jako gorąca woda, której możesz użyć później.
Bardziej skomplikowaną opcją jest zainstalowanie systemu fotowoltaicznego, który nie jest skierowany na południe, ale na zachód lub na wschód. Zapewni to więcej energii rano lub wieczorem, gdy będziesz mieć większe zapotrzebowanie. Jednak system fotowoltaiczny skierowany na wschód lub zachód będzie generować mniej energii w ciągu roku niż system skierowany na południe.
Istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań umożliwiających podłączenie paneli słonecznych do dachu. Najczęściej panele mocujemy nad istniejącymi dachówkami na aluminiowych szynach, ale niektóre rozwiązania pozwalają na zintegrowane, „zlicowane” połączenie, w którym dachówki są usuwane i zastępowane panelami słonecznymi.
Instalatorom nie należy zezwalać na wiercenie w dachówkach w celu podłączenia fotowoltaiki, ponieważ może to prowadzić do nieszczelności dachu.