Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, by montowane w domach instalacje były nie tylko wydajne i energooszczędne. Chętnie stawia się na rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego. Dotyczy to nawet tak niezbędnych produktów, jak choćby urządzenia grzewcze do domu.
Czym wyróżniają się ekologiczne sposoby na ogrzewanie wnętrz? Na co można się zdecydować? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy w dalszej części tekstu.
Zasilanie domowego ogrzewania bywa różne. Wiele substancji wykorzystywanych w piecach centralnych i grzejnikach może prowadzić do emisji do środowiska rozmaitych zanieczyszczeń.
Najczęściej mówi się o emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Najmniej ekologiczne pod tym względem są kotły na paliwa stałe, a zwłaszcza na węgiel. W ich przypadku poziom emisji potrafi wynosić nawet do 0,6 kg/1 kWh ciepła. Nieco mniej szkodliwe są kotły olejowe (średnio: 0,35 kg/kWh) oraz ogrzewanie gazowe (0,23 kg/kWh).
Nie jest to jednak jedyna szkodliwa substancja, która trafia do atmosfery z domowych systemów grzewczych. Równie groźny bywa tlenek węgla (CO), w największym stopniu wytwarzany w kotłach na drewno i węgiel. Oprócz niego pojawiają się również węglowodory aromatyczne, w tym benzo-a-piren.
Gdy wybiera się zatem urządzenia grzewcze do domu i chce się zadbać o przyrodę, warto postawić na produkty o niskiej emisyjności. Równocześnie powinno się poznać producentów grzejników i instalacji. Najlepiej wybierać wytwórców, dla których zasady zrównoważonego przemysłu oraz troska o środowisko naturalne stanowią jedne z podstawowych celów działalności.
Na co się zdecydować, jeśli zatem chce się zapewnić ciepło w domowych wnętrzach i zadbać o przyrodę? Bardzo niską emisją dwutlenku węgla i innych groźnych substancji wyróżniają się zwłaszcza elektryczne systemy grzewcze. Mowa w tym przypadku zwłaszcza o grzejnikach ściennych i mobilnych oraz systemach podłogowych, które można znaleźć choćby na stronie: Econovli.pl. Takie produkty nie wymagają skomplikowanych instalacji, są tanie i naprawdę wygodne w obsłudze. Można na dodatek wesprzeć je z pomocą paneli fotowoltaicznych, by jeszcze bardziej obniżyć domowe wydatki na ogrzewanie.
Tradycyjne kotły na paliwa stałe niekiedy warto wymienić na kotły na pellet. Co to takiego? To biopaliwo produkowane z trocin z drzew liściastych i iglastych. To nie tylko rozwiązanie niskoemisyjne, ale też zapewniające łatwe czyszczenie i prostą obsługę, a także możliwość wykorzystania uzyskanego popiołu jako materiału użyźniającego glebę w ogrodzie.
Innym sposobem na ogrzanie domów w sposób ekologiczny są pompy ciepła, które pobierają energię do ogrzewania domu z ziemi, powietrza i wody przez cały rok. Nie generują spalin, są bezobsługowe i w pełni bezpieczne, zapewniając przy tym 100% zapotrzebowania na energię. Na początku trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami instalacyjnymi.
Nowoczesne ogrzewanie domu może być nie tylko wydajne. Coraz więcej urządzeń dostępnych na rynku jest zaprojektowanych tak, by ograniczyć negatywny wpływ na naturę. Takie urządzenia przekonują naprawdę szerokie grono użytkowników. Dodatkowo, w wielu przypadkach osoby, które zdecydują się na wymianę starych systemów na nowe, ekologiczne, mogą liczyć na wysokie dofinansowania. Jest to zatem rozwiązanie opłacające się pod naprawdę wieloma względami.
Fot.: materiał prasowy Klienta.