Dotacje na wymianę azbestu w 2021 r.

Dotacje na wymianę azbestu w 2021 r.
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Azbest jest materiałem, który ma szkodliwe działanie dla zdrowia człowieka. W poprzednich latach tworzywo to było często używane w domach jednorodzinnych, jako tani i skuteczny sposób na pokrycie dachu.

Płyty włóknowo-cementowe, potocznie zwane eternitem, mogą zawierać nawet 15% szkodliwego dla zdrowia tworzywa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program, dzięki któremu do 2032 azbest zniknie całkowicie z polskich budynków. Poznaj warunki udziału w programie – komu i w jakiej formie gmina może przyznać dotację?

„Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” rozpoczął się już w 2019 roku i ma potrwać aż do 2023 roku. Beneficjenci mogą podpisywać umowy do maja 2023 roku, a środki będą wypłacane do listopada tego roku. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, co oznacza, że w każdej chwili można złożyć odpowiedni wniosek w gminie. Warto skorzystać z dotacji i pozbyć się ze swojego dachu rakotwórczych materiałów, zastępując je bezpieczniejszymi rozwiązaniami. Sprawdź, jak ubiegać się o dotacje. 

mężczyźni na dachu
Photo By: Bluered/REDA&CO/Universal Images Group via Getty Images

Dlaczego azbest jest szkodliwy?

Jak wspomnieliśmy powyżej, w minionych latach materiałem, który był powszechnie używany do pokrycia dachów, był eternit. Są to płyty włóknowo-cementowe, które w swoim składzie mają między innymi azbest. Wydaje się, że tworzywo umieszczone na dachu budynku nie ma przełożenia na nasze zdrowie, jednak rzeczywistość jest inna.

Niezabezpieczone płyty mogą mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia, a nawet powodować raka. Powierzchnia dachu jest wystawiona na działanie różnych zjawisk atmosferycznych, między innymi deszczu. To właśnie wymywane przez deszcz i śnieg spoiw cementowych powoduje, że związki azbestu zostają odsłonięte, a następnie rozszczepiają się i zostają uwolnione do środowiska. Zniszczone i zaniedbane dachy są więc powodem, dla którego stan zdrowia mieszkańców może ulec pogorszeniu. 

Warto wiedzieć, że włókna azbestu są bardzo cienkie, dlatego do ich usunięcia potrzebni są często wykwalifikowani specjaliści, aby żaden element nie został pominięty. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że stare płyty łatwo ulegają złamaniom czy są podatne na kruszenie.

Dotacja na wymianę azbestu – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć 

„Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” jest realizowany przez samorząd i właśnie w urzędzie gminnym trzeba złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie dotacji.

Program ma na celu głównie:

  • usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest;
  • minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju;
  • likwidację szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.

Dofinansowanie do wymiany dachu w 2021 roku

Osoby, które chcą usunąć z dachu materiały zawierające azbest, powinny zgłosić się do swojego urzędu gminy. To właśnie te jednostki samorządu terytorialnego prowadzą nabór wniosków i realizują program związany z usuwaniem azbestu. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie, powinny być dostępne na stronie internetowej gminy. 

Każda jednostka działa w ramach innego porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dlatego warunki w poszczególnych gminach mogą się od siebie różnić. Warto zwrócić uwagę, jaki jest termin realizacji dofinansowania i w jakiej formie będą one przyznawane, najprawdopodobniej będą to bezzwrotne dotacje.

Ekologiczny i bezpieczny dach

Program usuwania azbestu z budynków zapewnia dofinansowanie nie tylko na wymianę ale również na prawidłowe zdjęcie go z powierzchni dachu, zapakowanie w sposób niezagrażający otoczeniu oraz przetransportowanie na miejsce składowanie tego typu materiałów i utylizację niebezpiecznych odpadów.

>> Zobacz też: Dach dwuspadowy krok po kroku

Mimo, że program ma potrwać jeszcze kilka lat, nie warto zwlekać z wymianą dachu i pozbycia się z niego niebezpiecznych płyt eternitu. Wartością jest nasze zdrowie, o które powinniśmy szczególnie dbać. Azbest zawiera czynne minerały, które mogą mieć bardzo szkodliwe działanie dla tkanek ludzkiego organizmu. W konsekwencji może powodować włóknienie płuc oraz wywoływać choroby nowotworowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Brygida 17.10.2021

    Dzień dobry. Zgłosiłam się do Urzędu miasta Zabrze z zapytanie o dofinansowanie likwidacji pokrycia dachowego w formie eternitu, gdzie dowiedziałam się, że w Zabrzu nie ma dofinansowania, bo nie ma zainteresowania wśród mieszkańców. Chcę wymienić szkodliwe pokrycie dachowe na nowe, ale usunięcie pokrycia eternitem z zawartością azbestu i jego utylizacja jest drogie i chcę wesprzeć się dofinansowaniem. Gdzie mam interweniować, bo Pani w Urzędzie w Zabrzu nie ma nawet drukow dokumentów, które trzeba złożyć.
    Brygida Zaczek