Bloczki betonowe – zalety, funkcje i zastosowanie

Bloczki betonowe – zalety, funkcje i zastosowanie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, domy budowało się tylko z cegieł. Później na rynku pojawiły się wygodne, ale nie pozbawione mankamentów, pustaki. Obecnie technologia w budownictwie poszła jeszcze o krok do przodu, a w hurtowniach budowlanych pojawiły się betonowe bloczki, które są ciekawą alternatywą dla swoich poprzedników. Poznaj zalety tych prefabrykatów budowlanych i ich zastosowanie.   

Czym są bloczki betonowe i jak są zbudowane?   

Bloczki betonowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z betonu, czyli mieszanki cementu, żwiru i piasku. Mają kształt prostopadłościanów i najczęściej występują w wymiarach 38 cm x 25 cm x 12 cm, a pojedynczy bloczek ma masę około 25 kg. Produkowane są w tak zwanych wibroprasach, które zapewniają gwarancję precyzji i powtarzalności produktów końcowych. Dzięki stosunkowo dużym wymiarom, bloczki betonowe pozwalają na szybką i raczej bezproblemową budowę danej konstrukcji. Jest to również rozwiązanie przyjazne dla portfela, ponieważ bloczki są tańsze zarówno od lanego betonu, jak i od cegieł.   

Zalety bloczków betonowych   

Poza przystępną ceną, bloczki betonowe mają także szereg innych zalet. Zastosowana podczas ich produkcji technologia sprawia, że mają one doskonałe właściwości izolacyjne. Latem zatrzymują we wnętrzu budynku przyjemny chłód, a zimą są łatwe do ogrzania, ponieważ trzymają temperaturę. Bloczki betonowe są również bardzo odporne na ogień. W porównaniu do cegieł lub pustaków mają o wiele wyższą odporność na wysokie temperatury. Bloczki z betonu komórkowego zapobiegają również dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. W przypadku pożaru w domu, jego konstrukcja nie zostanie naruszona.   

Gdzie stosuje się betonowe bloczki?  

Ze względu na swoje właściwości bloczki betonowe znajdują najszersze zastosowanie w branży budowlanej. Sprawdzają się najlepiej wszędzie tam, gdzie istotna jest izolacja termiczna oraz wytrzymałość materiału. Wykorzystuje się je przede wszystkim do budowy fundamentów, ale nie jest to jedyny sposób, w jaki można je zastosować. Korzystanie z  gotowych prefabrykatów umożliwia znaczne przyspieszenie tempa pracy oraz eliminuje konieczność czekania na utwardzenie się wylewki. Oprócz tego betonowe bloczki można zastosować także przy budowie zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych lub działowych, ścian piwnic, podmurówek oraz murków oporowych.

Poza placem budowy, fundamentowe bloczki betonowe można spotkać także w ogrodnictwie. Tego typu prefabrykaty mogą stanowić m.in. elementy małej architektury. Można wykonywać z nich na przykład ozdobne murki, wydzielać rabaty kwiatowe, a także budować ławki i stoły ogrodowe.   

Fot.: bepart64/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*