Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnych kominków. Jedną z najpopularniejszych są biokominki na etanol. Sprawdź, jak działają, czym charakteryzuje się ich paliwo, a także, w jaki sposób zainstalować urządzenie i ile mniej więcej to kosztuje.
Nowoczesne kominki są wydajniejsze, ekologiczniejsze i łatwiejsze w pielęgnacji – nie trzeba przejmować się dymem, zapachem, rąbaniem drewna ani usuwaniem popiołu. Ze względu na cenę zarówno zakupu, jak i instalacji koszt urządzenia również jest bardziej przystępny. Na które typy warto zwrócić uwagę?
To odmiana kominka lub pieca z połączonymi strefami wytwarzania ciepła. Zachodzi w niej proces spalania paliwa – etanolu. Produkt nie wymaga komina i jednocześnie emituje prawdziwy płomień, a nie jego imitację. Montaż biokominka jest możliwy praktycznie w każdym pomieszczeniu.
W uproszczeniu: urządzenie na etanol to kominek bez wentylacji, działający za sprawą czystego paliwa etanolowego. Substancja w trakcie spalania nie wytwarza dymu, zapachu ani niebezpiecznych substancji chemicznych. Z tego powodu nie potrzebuje odpowietrznika czy przewodu kominowego. Właśnie dlatego można ten biokominek umieścić praktycznie wszędzie.
Biokominek na etanol funkcjonuje w podobny sposób do świeczki. W urządzeniu dochodzi do spalania paliwa etanolowego na bazie alkoholu. Do pojemnika palnika jest dozowane paliwo, a następnie podpala się je długą zapalniczką.
W wielu modelach biokominków na etanol jest opcja kontrolowania płomienia przez zmniejszenie otworu, z którego wydobywa się ogień. Użytkownik może również w każdej chwili go wyłączyć, zamykając całkowicie palnik.
Ten rodzaj jest grupowany najczęściej z poprzednią odmianą. Dzieje się tak dlatego, że w obu przypadkach głównym składnikiem paliwa jest alkohol. Paliwo jest zazwyczaj umieszczone w puszce o masie ok. 350 gramów. Jedna wystarczy na 2–3 godziny użytkowania.
Niekiedy producenci paliwa dodają do alkoholu materiały organiczne. Sprawia to, że biokominek syczy i strzyka. Dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku standardowego paliwa, czyli drewna. Warto jeszcze nadmienić, że paliwa żelowe składają się najczęściej z mieszaniny alkoholu izopropylowego.
Biokominki mają z reguły prostą konstrukcję. Poszczególne elementy mogą się różnić w zależności od konkretnego modelu czy producenta, ale można wyróżnić wspólne dla większości części. Wśród nich znajdują się takie komponenty jak:
Instalacja biokominków nie jest trudna, ponieważ nie trzeba podłączać rur, stawiać specjalnych konstrukcji ani przebudowywać nieruchomości. Nie ma też przewodów gazowych ani elektrycznych. Biokominki nie wymagają też wentylacji.
Ma na to wpływ rodzaj stosowanego paliwa. Etanol, dzięki któremu działają, jest też nazywany „skażonym alkoholem”, ponieważ paliwa mogą pochodzić bezpośrednio z roślin, odpadów rolniczych, handlowych czy domowych. W związku z tym biokominki korzystają z paliwa, które nie jest produkowane wskutek nieekologicznych procesów przemysłowych, wydobywania paliw kopalnych – węgla i ropy naftowej.
W zależności od modelu za urządzenie trzeba zapłacić od 300 zł do ok. 2000 zł.
Zdj. główne: Joël de Vriend/unsplash.com