Wideodomofon z funkcją otwierania bramy i furtki

Wideodomofon z funkcją otwierania bramy i furtki
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wideodomofon to urządzenie zapewniające wygodę i zwiększające bezpieczeństwo domowników. W tym artykule poznasz główne funkcje wideodomofonów oraz dostępne na rynku rodzaje tych urządzeń.

Wideodomofony cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród właścicieli nieruchomości prywatnych, jak i komercyjnych. Zwłaszcza na dużych posesjach, gdzie brama i furtka są niewidoczne z okna domu, taki domofon może zwiększyć bezpieczeństwo i komfort domowników.

Jak działa wideodomofon?

Podobnie jak zwykły domofon, wideodomofon umożliwia komunikację głosową z osobą, która dzwoni do naszych drzwi oraz zdalne sterowanie furtką i bramą. Oprócz tego wideodomofony wyposażone są także w kamerę, która udostępnia nam obraz i pozwala na obserwację otoczenia oraz sprawdzenie, kto znajduje się przed drzwiami.

Na urządzenie to składa się:

  • stacja bramowa z kamerą i panelem z przyciskiem służącym do dzwonienia, ewentualnie z klawiaturą numeryczną do wprowadzania kodu i odblokowywania zamka – ta część umieszczana jest przy wjeździe na posesję lub przy wejściu do budynku;
  • panel wewnętrzny z wyświetlaczem i przyciskami do sterowania bramą oraz połączeniem głosowym (w nowszych modelach wszystkie te funkcje mogą znaleźć się na dotykowym ekranie).

System wideodomofonu posiada co najmniej te dwa elementy. Mamy również możliwość dodania kolejnych, np. w postaci dodatkowych urządzeń zewnętrznych w celu zabezpieczenia większej ilości wejść na posesję.

Wideodomofon przewodowy a bezprzewodowy

Wśród wideodomofonów znajdziemy modele przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze polecane są w przypadku trwającej budowy lub remontu posesji, co umożliwia przeprowadzenie kabli w ogrodzeniu. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest mniejsza awaryjność i stałe, dobre połączenie – wideodomofon z przewodem nie ma problemów z zasięgiem. Co więcej, takie urządzenie będzie również odporne na próby przejęcia sygnału przez niepowołane osoby.

Bezprzewodowe modele poleca się szczególnie osobom, które nie planują i nie chcą przeprowadzać remontu na swojej posesji. Nie potrzebuje ono specjalnego okablowania – będzie podłączone do sieci komputerowej. Wymaga jednak przewodu zasilającego.

Mimo to montaż bezprzewodowego domofonu jest znacznie prostszy i tańszy, nie wymaga kucia ścian czy rozbierania chodnika. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość sterowania domofonem przy użyciu aplikacji na telefon.

Rodzaje wideodomofonów

Urządzenia te mają różne funkcje oraz systemy komunikacyjne. Zobacz, czym się charakteryzują.

  • Simplex – to system komunikacyjny, który pozwala na naprzemienną komunikację;
  • Duplex – w tym systemie obie strony mogą mówić w tym samym czasie.

Ze względu na typ połączenia, wideodomofony możemy podzielić na:

  • analogowe – gdzie oba moduły urządzenia połączone są oddzielnymi przewodami,
  • radiowe – bezprzewodowe domofony z dobrej jakości podglądem kamery,
  • cyfrowe – taki domofon połączymy z systemem alarmowym lub systemem inteligentnego domu,
  • IP – domofony, które pozwalają na sterowanie urządzeniem poprzez smartfona.

Wybierając rodzaj wideodomofonu, należy sugerować się mi.in. rozmiarem, położeniem i projektem posesji oraz domu. Montaż wideodomofonu najlepiej zostawić fachowcom. Jego instalacja wymaga precyzyjnych umiejętności technicznych oraz wiedzy z zakresu instalacji elektrycznych. Ceny urządzeń rozpoczynają się od kilkuset złotych.

zdj. główne: Brina Blum/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*