Czy zamknąłeś okno na poddaszu? Czujka pogodowa

Czy zamknąłeś okno na poddaszu? Czujka pogodowa
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Okna dachowe to świetnie rozwiązanie, które sprawia, że poddasze staje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Nowoczesne technologie pozwalają teraz na automatyczne sterowanie systemem otwierania i zamykania okien. 

Ponadto czujki pogodowe (w tym czujniki wiatrowe i deszczowe) mogą zamknąć okno bez naszego udziału! Sprawdź, na czym polega system automatyczne zamykania okien, ile kosztuje i u kogo sprawdzi się najlepiej. 

Współczesne budownictwo jest pełne rozwiązań, które pozytywnie wpływają na poziom jakości życia. Domy stały się bardziej przyjazne środowisku, a wykorzystanie rozwiązań smart home sprawiło, że mieszkania są pełne inteligentnych systemów. Znaczenie mają również innowacyjne materiały, które są używane do wykończenia przestrzeni mieszkalnych. 

Dużo zmian nastąpiło również w temacie okien. Nowoczesne okiennice mogą przybierać różne formy, aby jak najbardziej pasować do stylu naszych wnętrz. Poza tym mamy możliwość zamontowania systemów, które pozwalają na automatyczne sterowanie oknami. 

Z czego składa się moduł pogodowy do automatycznego sterowania oknami?

1. Moduł pogodowy

Moduł pogodowy to system automatycznego zamykania okien, który działa w korelacji z czujnikiem siły wiatru oraz detektorem deszczu. W momencie wykrycia znaczącej zmiany pogody na zewnątrz okna są automatycznie zamykane bez naszej interwencji. Jest to małe urządzenie o wymiarach 160×120×70 mm, które montuje się na oknie. 

2. Czujnik siły wiatru

Kolejnym bardzo istotnym elementem modułu pogodowego jest czujnik siły wiatru. Ten niewielki detektor, współpracując z modułem pogodowym, sprawia, że okna są zamykane w momencie wykrycia silnych podmuchów wiatru. Kompatybilne siłowniki po otrzymaniu odpowiedniego sygnału z czujnika samoistnie zamkną okna, co sprawdzi się świetnie w czasie zbliżającej się burzy.

Czujnik wiatru należy zamontować na dachu w odkrytym miejscu, dzięki czemu pomiary będą jak najbardziej trafione. Zazwyczaj czujnik daje znak o konieczności zamknięcia okien, gdy prędkość wiatru osiąga poziom 40 km/h. 

3. Detektor deszczu

Bardzo ważną rolę w systemie modułu pogodowego odgrywa detektor deszczu. Jego funkcja polega na automatycznym zamknięciu okien w porozumieniu z modułem pogodowym. Ten gadżet sprawdzi się świetnie również w momencie, gdy w domu zgromadził się niepokojący dym. Nowoczesna technologia sprawia, że detektor jest odporny na czynniki takie jak mgła czy rosa, dzięki czemu wynik pomiarów nie jest zakłócony.

Odpowiada za to podgrzewany czujnik, który montowany jest na dachu w odkrytym miejscu. To świetny sposób, aby mieć pewność, że nasze okna dachowe zawsze są zamknięte w czasie wystąpienia opadów atmosferycznych.

4. Detektor dymu 

Kolejnym znakomitym rozwiązaniem, które uwzględnione jest w module pogodowym, jest detektor dymu. Jego zadaniem jest wykrywanie widzialnego dymu, który wydobywa się z mieszkania w początkowym stadium pożaru. Alarmujący sygnał sprawia, że okna zostają automatycznie otwarte. Jedna czujka zamontowana w domu jest w stanie wykryć dym na powierzchni 40 metrów kwadratowych. Jest to bez wątpienia rewelacyjne urządzenie do poniesienia naszego bezpieczeństwa.

Zdjęcie główne: Andrea Davis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*