PozostałeSmart dom

Wifi 5G w smart home

kobieta z komórką
Photo by freepik from Freepik.com

Technologia nie spowalnia, a na świecie pojawia się mnóstwo rozwiązań, które w większy lub mniejszy sposób wpływają na nasze życie. 

Od kilku lat popularny jest smart home, czyli idea w pełni zautomatyzowanego domu, który może być kontrolowany za pomocą telefonu komórkowego. 5G sprawia, że pomysł ten jest jeszcze bardziej możliwy dzięki zwiększonej szybkości, wydajności i oszczędności.

grafika wifi 5G w domu
Photo by freepik from Freepik.com

Czym jest 5G?

5G to inaczej 5 generacja sieci mobilnej, która jest następczynią 4 generacji. Oferuje ona o wiele więcej możliwości od wariantów, z którymi mieliśmy styczność dotychczas, tj. 1G, 2G, 3G i 4G. Najbardziej znamienną i pożądaną przez nas cechą, którą posiada 5G, jest oczywiście większa maksymalna prędkość danych, która sięga poziomu kilku Gbps (sieć 4 generacji oferuje jedyne 300 Mbps). Dodatkowo doświadczymy mniejszych opóźnień oraz większej przepustowości, a to i wiele innych czynników przełoży się na ogromny wzrost wydajności.

Zwiększone możliwości nowej sieci otwierają nam drogę do nowych rozwiązań w sferze prywatnej lub biznesowej. Oprócz streamingu, ekspresowego dostępu do chmury czy innych aplikacji, 5G będzie szczególnie przydatne w rozwiązaniach typu “smart”. Coraz więcej ludzi inwestuje w inteligentne domy, a 5 generacja umożliwi nam ich ulepszenie.

Czym jest smart home?

Smart home to specjalnie stworzona konfiguracja zautomatyzowanych urządzeń, w której można nimi sterować zdalnie z dowolnego miejsca za pomocą połączenia telefonu komórkowego i innego urządzenia sieciowego. Cały sprzęt łączy się ze sobą za pośrednictwem internetu, co pozwala na kontrolowanie oświetlenia, temperatury, dostępu do domu i wiele, wiele innych.

Jak 5G wpłynie na integralność inteligentnego domu

Wbrew pozorom, dotychczasowe rozwiązania w urządzeniach typu smart nie obejmowały tylko jednego typu połączenia sieciowego. Działały one, korzystając z Wi-Fi, Bluetooth i innych protokołów. Dzięki 5G możliwe będzie zintegrowanie wszystkich urządzeń (w tym tych o niskim poborze mocy) za pomocą jednej sieci, co zwiększy wydajność sprzętu i możliwości użytkownika.

sterowanie iRobotem przez telefon
Photo by gllv from: Freepik.com

Oszczędność

Smart home charakteryzuje się głównie oszczędnością energii elektrycznej, ponieważ specjalne urządzenia normują jej wykorzystanie w zależności od tego, czy jej większe ilości są aktualnie potrzebne czy nie. 5G umożliwi jeszcze większą gospodarność, a to za sprawą obsługi większej liczby urządzeń w jednej sieci. Użytkownicy będą mogli dodać do niej sprzęt domowy, który działa automatycznie w celu zarządzania zużyciem energii bez ręcznego programowania. 

Dodatkowo możliwe będzie podłączenie liczników do sieci centralnej, co w praktyce oznacza, że dostawcy energii będą mogli wykrywać jej wahania i reagować na nie odpowiednio szybko, co zmniejszy ryzyko strat w budżecie.

>> Zobacz też: Smart Home. Przegląd nowoczesnych gadżetów do domu

Szybkość

Mniejsze opóźnienia i bardziej niezawodne połączenia sprawią, że inteligentne urządzenia domowe, takie jak dzwonki do drzwi i kamery, będą znacznie bardziej użyteczne, a także utrzymają łączność wszystkiego w domu, niezależnie od tego, ile osób korzysta z Internetu naraz. Wyższe prędkości oznaczają, że użytkownicy mogą szybko wykorzystać dane dostarczane przez ich inteligentne urządzenia, takie jak czujniki zużycia wody, by wykryć ewentualne nieprawidłowości i zmniejszyć straty.

Nowa sieć może obsługiwać więcej użytkowników na raz, niż 4G, ze względu na możliwość współistnienia z innymi sygnałami bezprzewodowymi bez żadnego ryzyka zakłóceń. 5G działa w trzech różnych pasmach, co oznacza, że ​​może działać tak szybko, jak to konieczne (w zależności od urządzenia, które się z nią łączy).

mężczyzna przy laptopie
Photo by goodluz from Freepik.com

Istnieje jednak drobna wada. Wyższe pasma wymagają także wyraźnej i bezpośredniej linii wzroku do odpowiedniego masztu, aby działały. Oznacza to, że miasta będą musiały zainstalować więcej masztów 5G w porównaniu do 4G. Potencjalnie wszyscy możemy potrzebować jakiejś formy anteny lub koncentratora w naszych domach, aby zyskać jak najwięcej na innowacyjnej technologii.

Bartosz Promiński
Nie ma dla niego nic lepszego niż relaks przy dobrej książce. Lubi otaczać się praktycznymi przedmiotami. Jest ciekawy nowych rozwiązań aranżacyjnych, dzięki którym wnętrze mieszkanie może zyskać nowy wygląd.
  Czym jest ogrzewanie etażowe?
  Poprzedni artykuł
  Myjki ciśnieniowe z opcją smart
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Pozostałe