Wentylacja w domu energooszczędnym

Wentylacja w domu energooszczędnym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budownictwo jest teraz nastawione na budowanie domów ekologicznych i energooszczędnych. Dzięki temu ich właściciele nie przyczyniają się do produkcji szkodliwych spalin, a ich rachunki za prąd, wodę czy ogrzewanie nie są wysokie. Wszystkie okna i drzwi powinny być dobrze uszczelnione, aby nie powodowały bezsensownej utraty ciepła. Sprawdź, który rodzaj wentylacji będzie najlepszym rozwiązaniem w Twoim domu. 

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w domu jest niezbędna, aby wewnątrz nie było zbyt wilgotno. Regularne wietrzenie ma też wiele zalet prozdrowotnych i jest to zabieg bardzo korzystny dla domowników. Brak świeżego powietrza o zróżnicowanej temperaturze niszczy budynek i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Sprawdź, w jaki sposób zamontować w domu wentylację wspomaganą mechanicznie. Utracony naturalny ciąg wentylacyjny, zwany grawitacyjnym często wymaga dodatkowego pobudzenia. Wówczas najlepszym sposobem jest montaż wentylacji nawiewnej, wywiewnej lub zastosowanie systemu, który łączy te dwa rodzaje wentylacji. Poznaj mechanizm działania wentylacji w domu energooszczędnym i zdecyduj, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się u Ciebie. 

Dlaczego wentylacja w domu energooszczędnym jest tak istotna? 

Wentylacja nie powinna powodować znaczących strat ciepła. Każdy budynek i pomieszczenie wymaga innej ilości powietrza. Pomieszczenia mieszkalne powinny stale mieć doprowadzone świeże powietrze z zewnątrz. Ważne jest również zapewnienie przepływu powietrza między pomieszczeniami, dlatego w drzwiach często można spotkać wywietrzniki przy dolnej listwie. W naszym domu musi być odpowiedni nawiew i wyciąg powietrza z pomieszczenia. Jak stworzyć system, który spełni wszystkie te warunki?

>> Zobacz też: Prawdy i mity na temat pompy ciepła

Pomysł na wentylację w domu energooszczędnym – wentylacja grawitacyjna 

Wielu inżynierów i architektów zaleca wentylację grawitacyjną. Ten rodzaj wentylacji ma pionowe kanały wyciągowe w kominach i nawiewniki w oknach lub ścianach. Mechanizmem, który jest siłą napędową tego rozwiązania, jest różnica temperatur, ciśnienia oraz gęstości powietrza, która znajduje się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w naszym klimacie. W okresie letnim system wentylacji grawitacyjnej działa nieco słabiej. 

Na jaki rodzaj wentylacji warto postawić w domu energooszczędnym? 

Wentylacja nawiewna

W niektórych domach energooszczędnych możemy spotkać się z systemem wentylacji nawiewnej, którego głównym celem jest dostarczanie do budynku świeżego powietrza z zewnątrz. Pomocne przy tym stają się wentylatory, które montuje się w pomieszczeniach. Nadmiar powietrza jest wyprowadzany za pomocą otworów kominowych oraz okien. Niestety system ten sprawia, że w domu częściej odczuwamy nieprzyjemny chłód.   

Wentylacja wywiewna

Drugą opcją jest system wentylacji wywiewnej, który również wymaga instalacji wentylatorów, które mają za zadanie usuwać nadmiar powietrza z budynku. Najlepszym sposobem jest zastosowanie instalacji hybrydowej, która spełnia te dwa zadania, czyli nawiewu i wywiewu. Ważne jest, aby w domu były otwory, którymi nadmiar powietrza może zostać wywiany. Aby to rozwiązanie przyniosło zamierzone efekty, elementy wentylacji muszą być odsłonięte.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*