Smart dom – od czego zacząć?

Smart dom – od czego zacząć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowe technologie stają się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Nowinki techniczne coraz częściej ułatwiają nam funkcjonowanie, dlatego chętnie adaptujemy je do naszych domów i mieszkań.

Smart dom to idealny sposób, aby poprawić komfort życia swój oraz innych domowników. To szereg gadżetów wyposażonych w sztuczną inteligencję pozwalającą im łączyć się z naszym telefonem za pomocą WiFi, dzięki czemu możemy kontrolować wiele urządzeń zdalnie. Uwielbiasz udoskonalać swoją przestrzeń? Sprawdź od czego warto zacząć przygodę ze smart domem. 

Smart dom może u każdego z nas wyglądać nieco inaczej, to od posiadaczy nieruchomości zależy, jakie nowinki włączą do swojej codzienności. Zaletą rozwiązań jest fakt, że w dużym stopniu podnoszą poziom naszego bezpieczeństwa. Wyczulone czujniki dymu czy czadu bardzo szybko poinformują nas o ewentualnym zagrożeniu. Zamontowanie kamer na zewnątrz i wewnątrz budynku sprawia, że nasza prywatność jest lepiej chroniona. 

Ponadto niewątpliwym plusem jest zwiększony komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej. Zintegrowany system, działający na wypowiadane polecenia, sprawia, że technologia wyręcza nas w wielu czynnościach. 

Fantastyczne jest to, że urządzenia są zaprojektowane tak, aby same podpowiadały najlepsze rozwiązanie np. proponując określony program w pralce do danego typu materiałów lub ustawiając natężenie lampki zgodnie z wykonywaną przy niej czynnością. 

Zadaniem smart domu jest ułatwianie nam życia i wyręczanie w pracach czy decyzjach, w których nasz wkład jest zbędny. Podpowiadamy, od jakich urządzeń warto zacząć, aby stworzyć inteligentny dom skrojony na miarę naszych potrzeb. 

ikonka smart home
Photo Illustration by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images

Smartdom – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć 

Od czego zacząć urządzanie smart domu? 

Urządzanie domu, który ma być zautomatyzowany i wspierany za pomocą nowych technologii, najlepiej zacząć już na etapie budowy lub wykończenia. Jeśli marzymy o rozbudowanym systemie, który będzie odpowiedzialny za różnego typu działania, warto o tym pomyśleć już w czasie zlecania projektu. Dzięki temu możemy zdecydować się na rozplanowaniu systemu przewodów, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie smart domem. Oczywiście istnieje możliwość zamontowania systemu bezprzewodowego, który opiera się na sieci WiFi oraz Bluetooth.

Smart dom zarządzany z poziomu Smartphona 

Znasz to uczucie, kiedy już prawie zasypiasz, ale musisz wstać, aby zgasić światło? Albo kiedy idziesz w nocy do toalety i po omacku szukasz włącznika? Smart dom pozwala raz na zawsze pozbyć się takich problemów. Dodatkowo wiele funkcji, które są oferowane przez inteligentne domy, jest zarządzanych z poziomu smartfona. Większość urządzeń ma dedykowane aplikacje, które pozwalają na sterowanie nimi przez panel naszego osobistego telefonu. Świetnym przykładem będzie telewizor, który możemy włączać, wyłączać i robić inne operacje za pomocą telefonu, a nie tradycyjnego pilota.

Najpopularniejsze aplikacje do zarządzania systemem smart jest Google Home, IFTTT oraz HomeKit. Każda z tych aplikacji jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Wiele systemów pozwala zarządzać smart domem również za pomocą przeglądarki internetowej, to znakomite wyjście, gdy bateria w naszym telefonie będzie rozładowana.

>> Przeczytaj także: Energooszczędne żarówki ledowe. Gdzie warto je zastosować?

Inne sposoby zarządzania smart domem

Świetną alternatywą dla zarządzania systemem smart dom z poziomu aplikacji jest asystent głosowy. Wystarczy na głos wypowiedzieć proste polecenia w określonym przez program języku, a niepotrzebne będzie nawet dotykanie telefonu. 

Od jakich urządzeń warto zacząć tworzyć swój smart dom? 

  1. Inteligentne gniazdka na prąd – dzięki nim możesz kontrolować poziom zużycia energii elektrycznej, można je w określonym momencie wyłączyć, odcinając zasilanie dla urządzenia, z którego nie korzystamy. 
  2. Inteligentne oświetlenie – to rodzaj lamp lub żarówek, którymi można zarządzać w pełni zautomatyzowany sposób. To znakomity początek dla swojej przygody ze smart domem, bo urządzenia nie są bardzo kosztowne, a od razu zmieniają komfort naszego życia. Inteligentne oświetlenie pozwala nam regulować kolor, temperaturę czy nawet jasność światła. 
  3. Inteligentne czujniki – poza czujnikami ruchu, które mogą pomóc kontrolować proces automatycznego zapalania i gaszenia się światła, warto zainstalować również urządzenia poprawiające nasze bezpieczeństwo. Na początek przydadzą się czujniki dymu, gazu oraz czujniki informujące o ewentualnym zalaniu. 
smart glośnik
Photo by Olly Curtis/Future via Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*