PozostałeSmart dom

Okap blatowy. Jaki wybrać okap wysuwany?

Avatar of user Point3D Commercial Imaging Ltd. Point3D Commercial Imaging Ltd. @3dottawa Point3D Commercial Imaging Ltd./unsplash.com

Kiedy urządzamy kuchnię, musimy zwracać uwagę na różne niuanse i pamiętać o kilku ważnych i wręcz koniecznych rzeczach. Jedną z nich jest okap, dzięki któremu unikniemy rozprzestrzeniających się po całym mieszkaniu zapachów oraz zminimalizujemy ryzyko zaparowania całego pomieszczenia i unoszenia się w nim oparów tłuszczu. 

Można powiedzieć, że okap jest już standardowym wyposażeniem każdej kuchni. Czasem jednak, zwłaszcza kiedy posiadamy w kuchni wyspę, na której znajduje się kuchenka, jego montaż w standardowej formie będzie trudny albo wręcz niemożliwy. I tu z pomocą przychodzą nam okapy blatowe. Jaki najlepiej wybrać? 

Okap blatowy, czyli jaki?

Przede wszystkim podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnym okapem a okapem blatowym jest sposób jego montażu. Okap nie jest umieszczony nad płytą grzewczą, ale wbudowany obok niej, istnieją również modele zintegrowane, łączące oba te urządzenia.  

W przypadku modeli wysuwanych okap na co dzień ukryty jest wewnątrz szafki, a my dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą na blacie. Kiedy zaczynamy gotować, z łatwością możemy włączyć urządzenie, które wysuwa się kilkanaście bądź kilkadziesiąt centymetrów ponad blat. Okapy tego typu zbudowane są ze szkła hartowanego i stali szlachetnej, zwykle nierdzewnej, dlatego nie musimy się martwić, że szybko ulegną zniszczeniu. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy również okapy blatowe montowane na stałe, które również dobrze się prezentują, choć z perspektywy osoby gotującej, zwłaszcza w małej kuchni, nie są aż tak praktyczne.

Wysuwany okap blatowy — jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? 

Wybierając tego typu sprzęt, musimy zastanowić się, czy postawić na model z wywiewem, czy bez wywiewu. Jest to uzależnione tak naprawdę od warunków, jakie posiadamy. Jeśli decydujemy się na okap zamontowany w kuchennej wyspie już na początku planowania bądź przed remontem, powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednie połączenie go z kanałem wywiewnym, w innym wypadku będziemy musieli wybrać okap bez wywiewu z węglowym wkładem wymiennym, który jednak jest odrobinę mniej skuteczny. 

Podczas zakupów warto również pomyśleć o dodatkowym oświetleniu. Niektóre modele wysuwane mają również wbudowaną taśmę LED, która zapewni nam dodatkowy blask przy kuchence i ułatwi gotowanie. 

Istnieją również modele wysuwanych okapów blatowych posiadające aż 10 trybów i możliwość automatycznego wysuwania się w momencie wyczucia pary wodnej w pomieszczeniu. Wiąże się to również z ich wysoką wydajnością, która jest kolejnym aspektem, na który musimy zwracać uwagę, gdyż niezależnie od tego, jaki okap wybierzemy, jego wydajność musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym się znajdzie. Wysoka liczba tego parametru pozwoli zachować nam w kuchni czyste powietrze pozbawione osadzającego się na meblach trudno usuwalnego i uciążliwego tłuszczu.

Kolejnym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego okapu, jest jego głośność. Oczywiście zależy nam, by sprzęt był możliwie jak najcichszy, a przy tym nie tracił swojej wydajności.  

Nie ukrywajmy, ważnym, aczkolwiek nie najważniejszym aspektem idealnego okapu blatowego jest jego wygląd. Naszym zdaniem najbezpieczniej postawić na klasyczny i uniwersalny design, który sprawdzi się niemal w każdej aranżacji. Oczywiście, jeśli lubisz eksperymentować, możesz skusić się na designerski model, przykuwający uwagę. 

Zdj. główne:Point3D Commercial Imaging Ltd./unsplash.com

Marta Kozłowska
Mieszka w małym domu z ogrodem na wsi. Kocha ciszę, spokój i porządek, co nie jest proste do osiągnięcia, kiedy jest się właścicielką psa i pięciu kotów. Jako copywriterka dzieli się wypróbowanymi i sprawdzającymi się patentami, które namiętnie testuje.
  Halogeny – jak działają i kiedy warto je stosować?
  Poprzedni artykuł
  Zalety energii solarnej
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Pozostałe