Ładowarki solarne. Ekologiczny i darmowy sposób ładowania urządzeń

Ładowarki solarne. Ekologiczny i darmowy sposób ładowania urządzeń
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ładowarki solarne są urządzeniami wykorzystującymi światło słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Następnie jest ona użytkowana w celu naładowania, na przykład telefonów komórkowych, laptopów, baterii samochodowych, lampek do czytania, a nawet osobistych wentylatorów. Dowiedz się więcej na temat ładowarki solarnej od nas!

Jak działa ładowarka solarna?

Sposób działania jest podobny do funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych.

Światło padające na panel ładowarki jest absorbowane przez ogniwa słoneczne, tworzące moduł, a następnie magazynowane w akumulatorze i przekazywane w postaci energii elektrycznej do dowolnego kompatybilnego urządzenia.

Następnie inwerter ładowania, który jest odpowiedzialny za przełączanie energii elektrycznej z prądu stałego DC na zmienny AC, zmienia energię elektryczną w bardziej użyteczną formę. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre urządzenia wykorzystują prąd stały do ładowania swoich baterii, podczas gdy inne głównie zmienny. Z tego powodu nie zawsze jest wymagany inwerter ładowania.

Energia elektryczna jest wydalana z akumulatora o przedłużonej żywotności i dostarczana do urządzenia elektrycznego. Ten dość skomplikowany proces stoi za prostotą używania ładowarek solarnych. Wystarczy dostęp do światła słonecznego i kilka sekund, żeby zacząć ładować kompatybilne, podłączone urządzenie. Należy też zaznaczyć, że akumulator urządzenia wykorzystuje tylko tę energię, która jest potrzebna do naładowania innych akcesoriów, reszta pozostaje w banku mocy, czekając na późniejsze zużytkowanie.

Jakie urządzenia można podłączyć do ładowarki solarnej?

Mogą to być telefony komórkowe, tablety czy słuchawki bezprzewodowe. Większe ładowarki są w stanie obsłużyć pojazdy i akumulatory RV. Urządzenia wykorzystuje się też w podróży, doładowując na przykład latarki, lampki do czytania czy osobiste wentylatory.

Stosowanie ładowarek solarnych będzie szczególnie przydatne w momencie, kiedy często się przemieszczasz i nie zawsze masz dostęp do źródła elektryczności. Warto też nadmienić, że ładowarki solarne nie generują kosztów i mogą być stosowane jako alternatywa lub system wspomagający standardowe, domowe zasilanie. 

Ile trzeba zapłacić za ładowarkę solarną?

Najtańsze urządzenia można nabyć już w cenie ok. 200 złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że efekty nie będą spektakularne i prawdopodobnie efektywność ładowarki solarnej nie będzie zadowalająca. Takie urządzenia mogą zazwyczaj naładować akumulator smartfona 1000 mAh w ok. godzinę i są wyposażone w złącza USB 2.0.

Lepsze ładowarki solarne kosztują ok. 600–700 zł. Są już wyposażone we wbudowany magazyn energii 10000 mAh i panele słoneczne o zauważalnie większej mocy niż tańsze produkty, najczęściej 21W. Mają również rozmaite złącza – USB-A x2, USB-C, czy micro USB. Oznacza to, że do ładowarki solarnej można podłączyć więcej niż jedno urządzenie mobilne. Całość uzupełniają takie dodatki jak diody informujące o poziomie nasłonecznienia paneli słonecznych.

Czy warto zdecydować się na ładowarkę solarną?

Ładowarki solarne pozwalają uzyskać dostęp do energii niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz – trzeba je wystawić jedynie na działanie promieni słonecznych. Biorąc pod uwagę modele dostępnych urządzeń i efektywność ich funkcjonowania, najlepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w produkt z wyższej półki, który daje więcej możliwości. W takim przypadku można skorzystać ze wszystkich zalet ładowarek solarnych.

Zdjęcie główne: Vivint Solar/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*