Jak uzyskać dotacje na budowę domowej oczyszczalni?

Jak uzyskać dotacje na budowę domowej oczyszczalni?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to nie tylko inwestycja w posesję, ale również inwestycja w lepszą przyszłość dla naszej planety. Z wagi takiego przedsięwzięcia zdaje sobie sprawę także Unia Europejska i dlatego każdego roku na ten cel przeznaczane są ogromne pieniądze. Pozwala to na uzyskanie dotacji, co sprawi, że budowa oczyszczalni staje się dla właścicieli domów tym przystępniejsza. 

Inny rejon, inne wymagania

Chociaż głównym warunkiem, jaki musi spełnić oczyszczalnia ścieków to konkretna przepustowość, każdy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma określone inne wymagania. Co więcej, chociaż w niektórych rejonach pod uwagę bierze się przepustowość, w innych miejscach wydajność przydomowej oczyszczalni stwierdza się na podstawie RLM, czyli równoważnej liczby mieszańców. Co to właściwie oznacza? Chodzi o liczbę osób, którą jest w stanie obsługiwać szambo. Właśnie z powodu różnych przepisów obowiązujących w każdym z województw, zanim przystąpisz do budowy przydomowej oczyszczalni, zapoznaj się z wymaganiami określonymi przez najbliższy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Następnie warto przejrzeć ofertę producentów zbiorników betonowych, takich jak Szambo Rambo, gdzie znajdziesz szamba odpowiadające kryteriom obowiązującym w Twoim rejonie. Dodatkowo przydatnych sprzętów możesz szukać na stronach takich firm jak Hydrotop lub Valor, które posiadają w ofercie również takie usługi jak wycinanie laserowe, pomocne podczas remontów i budowy, czy hydraulikę siłową.

Co ułatwi Ci uzyskanie dotacji?

Zdecydowanie pomocny w uzyskaniu dotacji będzie fakt, że od daty złożenia przez Ciebie wniosku w ciągu minimum trzech najbliższych lat, nie ma na terenie Twojej nieruchomości planów budowy zbiorczej kanalizacji sanitarnej. W takim przypadku nie jest to niemożliwe, ale na pewno zdecydowanie utrudni Twoje starania. Twoja planowana oczyszczalnia musi również spełniać szereg norm i wytycznych oraz spełniać konkretne deklaracje właściwości użytkowych. Upewnij się, czy są one zharmonizowane przynajmniej z normą PN-EN 12566-3+A1:2009. Zdecydowanym plusem będzie też zdecydowanie się na wynajem firmy zewnętrznej do budowy Twojej oczyszczalni, choć zdarzają się również zgody na samodzielną budowę. Wszystko w tej kwestii zależy jednak od województwa, dlatego zorientuj się, jak wyglądało to w innych przypadkach.

przydomowa oczyszczalnia
Photo by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images

Co utrudni Ci uzyskanie dotacji?

Naturalnie, istnieją kwestie, które mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić uzyskanie dotacji. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą w budynku lub, jeśli wynajmujesz pomieszczenie o wielkości większej niż 50% powierzchni użytkowej Twojego domu. Lepiej sprawdzić to wcześniej, bo często zdarza się, że w takiej sytuacji nie ma szans na otrzymanie dotacji na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Tak samo, jeśli wcześniej korzystałeś z bezodpływowego zbiornika na ścieki, musisz go zlikwidować, zanim zaczniesz ubiegać się o dofinansowanie. 

Jak wygląda procedura ubiegania się o otrzymanie dotacji?

Najpierw musisz pobrać odpowiedni wniosek ze strony internetowej Urzędu Gminy. Jest on dostępny również na miejscu. Wniosek musisz wypełnić dokładnie według formularza, który jest również dostępny w urzędzie lub na stronie. Następnie składasz oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli Twoja działka ma współwłaścicieli, musisz załączyć ich zgody. Kolejnym krokiem jest złożenie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały na terenie gminy, w której starasz się o dotację. Później przedstawiasz projekt swojej przydomowej oczyszczalni, a na końcu okazujesz kopię zgłoszenia o zamiarze przystąpienia do wykonania robót budowlanych.

kobieta rozmawiająca z mężczyzną w biurze
Photo by wavebreakmedia_micro, form Freepik.com

Ile czasu trwa proces przyznania dotacji?

Jeśli zależy Ci na czasie, dobrze pomyśleć o złożeniu wniosku odpowiednio wcześnie. Oczywiście, aby został on pozytywnie rozpatrzony, musi zawierać pełne dane oraz wszystkie wymagane załączniki, jednak nawet wtedy zawarcie umowy następuje w terminie 30 dni od momentu złożenia wniosku. Taka umowa jest potwierdzeniem przyznania dotacji, jednak wypłata środków następuje dopiero po zakończeniu budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Potrzebne dokumenty

W momencie, kiedy dotacja zostanie już przyznana, aby móc wypłacić dofinansowanie, musisz przedstawić jednostce samorządowej pakiet dokumentów. O jakich dokumentach mowa? Jest to potwierdzenie wykonania przewidzianego wcześniejszą umową, dokument świadczący o dokonaniu zgłoszenia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków oraz kopie rachunków (razem z oryginałami), które potwierdzą koszty poniesione w czasie budowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*