Ekologiczny dom bez wyrzeczeń. Jak płacić niższe rachunki?

Ekologiczny dom bez wyrzeczeń. Jak płacić niższe rachunki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologiczny dom może być przyjazny nie tylko dla środowiska, ale i naszego portfela. Jakie proekologiczne nawyki warto wprowadzić do domu, aby zmniejszyć comiesięczne wydatki?

Drugie życie starych przedmiotów

Zamiast kupować kolejne elementy wyposażenia domu, warto przyjrzeć się już posiadanym rzeczom, zajrzeć do pudeł na strychu – być może nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie skarby posiadamy. Czasem wystarczy odmalować stary stolik kawowy lub nadać nowe zastosowanie jakiejś rzeczy, zamiast iść do sklepu i napędzać konsumpcjonizm. Co więcej, jeśli mamy zdolności manualne, możemy wykorzystać rzeczy, które normalnie trafiłyby do śmietnika. Przy odrobinie kreatywności z butelek po winie i kawałka deski stworzymy efektowną i oryginalną lampę do salonu.

Z kolei stare bluzki i koszulki, których już nie używamy, mogą posłużyć do wykonania dywanika łazienkowego lub maty węchowej dla pupila.

Rzeczy z drugiej ręki – lumpeks, antykwariat, pchli targ

Jeśli potrzebujemy nowych ubrań, czy dodatków możemy odwiedzić sklep z używaną odzieżą, gdzie za ułamek kwoty, którą musielibyśmy wydać w sieciówce, kupimy niepowtarzalne elementy garderoby, dzięki którym będziemy mogli stworzyć swój wyjątkowy styl. Wbrew pozorom w takich miejscach często możemy kupić markowe ubrania świetnej jakości – co z tego, że będziemy kolejnym właścicielem? Podobnie wygląda kwestia książek – nie musimy od razu iść do księgarni, by umilić sobie wieczór nową lekturą. Wiele ciekawych pozycji znajdziemy w antykwariacie i to za kilka złotych. Dobrym miejscem do zakupu ramek na zdjęcia, wazonów, świeczników lub lamp jest pchli targ, często można znaleźć tam prawdziwe perełki, dzięki którym nasz dom nie będzie wyglądał jak z katalogu IKEA. Pamiętajmy, że przedmioty z historią wprowadzają do wnętrza szczególną atmosferę.

Mniej plastiku w domu

Warto ograniczyć ilość plastiku w gospodarstwie domowym – dobrym nawykiem będzie rezygnacja z zakupu butelkowanej wody mineralnej na rzecz wody z kranu. Jeśli zabieramy posiłki do pracy, zrezygnujmy z plastikowych opakowań lunchowych, zastąpmy je szklanymi odpowiednikami. W supermarkecie starajmy się kupować owoce i warzywa na wagę, wykorzystując własne woreczki uszyte np. ze starych firanek. Jeśli potrzebujemy ryżu lub kaszy – wybierzmy produkty, które nie są pakowane dodatkowo w woreczki foliowe, a jedynie w papier.

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Aby zaoszczędzić na wodzie, warto wybierać szybkie prysznice, zamiast długich kąpieli w wannie, które zużywają mnóstwo wody. Podczas mycia zębów zakręcajmy kran – to niepotrzebne marnotrawstwo wody. Warto również zamontować w kuchni i łazience perlator – urządzenie, które napowietrza wodę, dzięki czemu zmniejsza jej zużycie. Pamiętajmy, nawet takie drobne, z pozoru błahe nawyki mają ogromne znaczenie! 

Wielorazowa torba na zakupy

Szukając oszczędności w domowym budżecie i chcąc zadbać o środowisko, warto też kupić pojemną torbę na zakupy, do której będziemy pakować wszystkie produkty spożywcze i nie tylko. W ten sposób ograniczymy zużycie plastiku, gdyż przestaniemy korzystać z reklamówek, które rozkładają się setki lat, bardzo zanieczyszczając planetę. Jeśli chcemy być jeszcze bardziej pro eko i zero waste, możemy spróbować samodzielnie uszyć torbę zakupową, wykorzystując starą pościel lub obrus.

Zdjęcie główne: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*