Czym ocieplić dom?

Czym ocieplić dom?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na rynku budowlanym znajdziemy całą masę materiałów termoizolacyjnych. Wybór najlepszego może być dla nas nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z nich sprawdzi się najlepiej. Wszystko zależy od kilku istotnych czynników. Dziś prezentujemy najpopularniejsze produkty, którymi można ocieplić dom.

EPS – polistyren ekspandowany

Polistyren ekspandowany, znany szerzej jako styropian, to najpopularniejszy materiał służący do ocieplania domów. Powstaje podczas ekspandowania polistyrenu. Drobne kuleczki sklejają się ze sobą, tworząc większe płyty. Mogą one różnić się od siebie kolorem, wielkością oraz sposobem wykończenia krawędzi. Barwa styropianu ma wpływ na jego właściwości termoizolacyjne. Najcieplejsze są płyty koloru szarego. Bogatą ofertę styropianów znajdziesz na stronie https://adsbuduje.pl/14-styropian-fasadowy.

XPS – polistyren ekstrudowany

Gdy do masy polistyrenu dodamy środek pianotwórczy, powstanie polistyren ekstrudowany. Jest to twardszy materiał niż tradycyjny styropian i cieplejszy, niż biała wersja. Jest o wiele bardziej odporny na ściskanie i odkształcenia, a jego największym atutem jest bardzo słaba nasiąkliwość. Z tego właśnie powodu najczęściej stosuje się go do ocieplania podziemnych części budynków, gdzie dochodzi do kontaktów z gruntem.

Wełna mineralna

Wełna mineralna może być wytwarzana z różnych surowców. Ta produkowana z bazaltu, gabro, dolomitu albo kruszywa kamiennego, nazywana jest wełną skalną. Z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej wytwarzana jest wełna szklana. Tworzywem tym najczęściej ocieplane są przegrody, które nie mają kontaktu z gruntem. jak np. dachy skośne, konstrukcje szkieletowe oraz stropy belkowe.

Pianka poliuretanowa

Do izolacji termicznej pomieszczeń stosuje się dwa rodzaje wyrobów poliuretanowych: PUR w postaci pianki natryskowej oraz PIR w postaci płyt. Pianka dobrze dostosowuje się do każdej powierzchni i wypełnia nawet najmniejsze szczeliny. Jest odporna na działanie wilgoci, grzybów oraz pleśni, a jej wysoka trwałość gwarantuje doskonałą jakość na długie lata. Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i łatwa w instalacji. Stosuje się ją także jako materiał wygłuszający.

Płyty PIR

Płyty PIR, chociaż są produkowane z pianki PUR, mają dużo więcej izocyjanu w składzie, co sprawia, że materiał ma lepsze właściwości ogniowe. W przypadku działania ognia, na jego powierzchni tworzy się zwęglona powłoka, która wydłuża czas, po którym ogień dociera do głębszych warstw. Na płyty PIR warto zdecydować się wtedy, gdy na połaci stropodachu konieczne jest utworzenie spadku w warstwie ocieplenia.

Włókna celulozowe

Włókna celulozowe są ekologicznym sposobem na ocieplenie domu. Powstają z przerobionej makulatury. Po zmieleniu dodawane są do niej środki, które chronią przed szkodnikami oraz ogniem. Dzięki dużej zawartości boru, na włóknach nie rozwija się pleśń oraz grzyb. Możliwe jest również odprowadzanie wilgoci z warstwy izolacyjnej do miejsc o niższej wilgotności.

Fot.: Marcin049/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*