EkologiaSmart dom

Biokominek do zabudowy. Jaki wybrać?

Adi Goldstein/unsplash.com

Marzysz o wieczorach przy naturalnym płomieniu ognia w kominku, jednak nie masz możliwości poprowadzenia wentylacji? Wybierz biokominek – bezpieczne źródło ciepła, które podkreśli romantyczny charakter wnętrza. 

Biokominki stają się popularniejsze z roku na rok – głównie dlatego, że są ekologiczną alternatywą kominków opalanych drewnem. W odróżnieniu od elektrycznych kominków nie imituje on jednak płomieni. Jest źródłem przyjemnego ciepła, a także wprowadza do wnętrz romantyczną atmosferę i podkreśla domowy charakter każdego pomieszczenia. Co warto wiedzieć o ekologicznych kominkach przed dokonaniem zakupu? 

Biokominek – parę słów o zasadach działania 

Biokominki to ekologiczne alternatywy kominków opalanych drewnem. Zyskują na popularności, gdyż z roku na rok Polska stara się ukierunkować zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne w stronę działań proekologicznych. 

Biokominki są proste w montażu, gdyż działają bez przewodów wentylacyjnych i komina. Spalają one tylko oparte na alkoholu paliwo – całkowicie bezpieczne dla zdrowia – a w wyniku tej reakcji powstaje głównie para wodna i śladowe ilości dwutlenku węgla. Dodatkowo ich obsługa również jest banalnie prosta – nie musisz martwić się o czyszczenie sadzy czy utylizowanie popiołu. 

Biokominki stanowią swoiste połączenie tego, co tradycyjne, z tym, co nowoczesne – nie imitują płomieni, lecz podtrzymują je w sposób bezpieczny i ekologiczny. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które marzą o zimowych wieczorach przy kominku, jednak równocześnie troszczą się o planetę. 

Jaki biokominek do zabudowy spełni Twoje oczekiwania? 

Oprócz biokominków wolnostojących, naściennych i przyściennych na rynku dostępne są także modele do zabudowy. Można zamontować je w dowolnym miejscu, jednak należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby wykorzystane materiały nie były łatwopalne – w końcu ogień wewnątrz jest prawdziwy. Przy zakupie otrzymuje się urządzenie, które można zabudować na stelażu dowolnymi materiałami – np. cegłami, płytami elewacyjnymi czy kamieniem. Biokominki do zabudowy najlepiej imitują tradycyjne kominki na drewno – montowane są bowiem we wnęce, tak jak kominek z wentylacją. 

Przy wyborze konkretnego modelu należy kierować się głównie pojemnością i designem. Duże biokominki można wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń, jednak przed zakupem warto zrozumieć, że większość biokominków montowana jest głównie w celach dekoracyjnych, jako estetyczny dodatek. Pojemność biokominka oznacza ilość paliwa, jaką jednorazowo można załadować – a to przekłada się bezpośrednio na długość palenia. Wielkie kominki o pojemności 2 l mogą utrzymywać płomienie nawet 8 godzin!

Zdj. główne: Adi Goldstein/unsplash.com

Weronika Kulesza
Zakochana w Mickiewiczu pasjonatka słowa pisanego o romantycznej duszy. Studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim - w chwili obecnej zapewne wciąż zmaga się z pracą licencjacką. Najlepiej czuje się w śródziemnomorskich ogrodach i skandynawskich wnętrzach… i to połączenie temperamentu oraz chłodu najtrafniej opisuje jej pełen skrajności charakter.
    Bezprzewodowy dzwonek do drzwi. Co warto wiedzieć przed zakupem?
    Poprzedni artykuł
    Doniczka Veritable Smart. Ogród, który żyje własnym życiem
    Następny artykuł

    Może Ci się spodobać

    Komentarze

    Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Więcej w Ekologia