EkologiaSmart dom

Bateria z filtrem wody – koniec z plastikiem!

Czy wiesz, że aż ⅓ plastiku, jaki co roku trafia na śmietniki w Polsce, to opakowania i butelki po wodzie i napojach? Teraz możemy łatwo zastąpić setki butelek jedną wydajną baterią z filtrem wody i cieszyć się wodą pitną prosto z kranu.

Aby dobrze i sprawnie funkcjonować, nasz organizm potrzebuje co najmniej 2 litry wody dziennie – tyle zaleca się spożywać w umiarkowanych warunkach pogodowych. W czasie upałów i wysokiej temperatury ilość zapotrzebowania na wodę wzrasta i powinniśmy dostarczać jej naszemu ciału jeszcze więcej.

Woda w plastikowych butelkach – zagrożenie dla środowiska

Zaopatrując się w wodę, najczęściej sięgamy po plastikowe butelki PET, które od lat 70. stopniowo wyparły szkło. Dziś na świecie produkowanych jest niemal milion butelek PET co minutę.

Niestety zaledwie 9% wykorzystanych butelek trafia do firm recyklingowych, a tylko połowę z nich udaje się przetworzyć do ponownego użytku. Jedna plastikowa butelka pozostawiona w środowisku naturalnym rozkłada się aż 500 lat. Eksperci wyliczyli, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dosłownie zasypujemy się plastikiem… Jak ograniczyć jego zużycie? Czy mamy jakąś alternatywę?

Woda bez opakowania?

W samej Polsce co roku zużywa się 3,5 miliona plastiku rocznie, z czego znaczną część stanowią opakowania i butelki. Teraz mamy możliwość ograniczyć korzystanie z tego szkodliwego dla środowiska materiału, zamieniając setki plastikowych butelek na jedną baterię z filtrem wody

Coraz więcej producentów oferuje funkcjonalne baterie z filtrem, które zainstalować możemy w kuchni zamiast tradycyjnej baterii przy zlewozmywaku. To ekologiczne i ekonomiczne zarazem rozwiązanie pozwoli nam pozbyć się ciężkich zgrzewek butelek i zapomnieć o robieniu zapasów – dzięki baterii z filtrem czysta woda pitna będzie zawsze dostępna, prosto z kranu. Najbardziej wydajne z nich są w stanie przefiltrować nawet 3000 litrów wody, co równa się liczbie 2000 półtoralitrowych butelek PET! 

Zalety baterii z filtrem wody

Oprócz redukcji zużycia plastiku, baterie z filtrowaną wodą zapewniają także lepszy smak i jakość spożywanej wody. Producenci stosują wysokiej jakości filtry, które oczyszczają strumień wody poprzez kilkustopniową filtrację, poddając wodę wymianie jonowej i usuwając osady wapienne, chlorany i metale ciężkie przy pomocy węgla aktywnego. Co więcej, niektóre filtry wyposażone są dodatkowo w możliwość wzbogacania wody w wartościowe minerały, np. magnez.

Woda taka, jaką lubisz, prosto z kranu

Co jeśli ktoś preferuje wodę gazowaną? Baterie z filtrem, oprócz zwykłej wody, mogą dostarczać nam także wodę gazowaną, lekko gazowaną, schłodzoną oraz wrzątek! Na rynku znajdziemy modele baterii pozwalające dodać do strumienia wody bąbelki CO2 o wybranym stężeniu, jak również te wyposażone w chłodziarki, które pozwolą schłodzić strumień wody nawet do 5 stopni Celsjusza.

Dostępne są również filtry wyposażone w system podgrzewania wody, dzięki któremu możemy uzyskać wrzątek prosto z kranu i parzyć herbatę bez podgrzewania wody w czajniku. Całość instalacji takiej baterii nie wymaga specjalnego miejsca – zgrabny filtr zmieści się pod zlewozmywakiem. 

zdjęcie główne: pexels.com/Catherine Sheila

Aleksandra Tabak
Jako redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu eksploruje Internet w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla domu. Studiowała gospodarkę przestrzenną i filozofię. Interesuje się aranżacją wnętrz i uprawą zieleni.
  Dlaczego warto kupić sejf?
  Poprzedni artykuł
  Ekologiczne warzywa. Jak wykonać szklarnię krok po kroku?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Ekologia