Jak działa pompa do wody?

Jak działa pompa do wody?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podczas budowy natrafić można na różne komplikacje. Jedną z przeszkód może okazać się zbiornik wodny lub duże złoża wody gruntowej, które uniemożliwiają dalsze prace budowlane. Inni właściciele domów chcą z kolei korzystać z wód podziemnych i stworzyć na swojej działce funkcjonująca studnię. Pompa wodna to jedno z najlepszych i najbardziej przydatnych wynalazków ludzkości. Dowiedz się, jak działa to urządzenie oraz gdzie może znaleźć zastosowanie.   

Czym jest pompa wodna?  

Aby wydostać wodę ze studni lub osuszyć zbiornik wodny w łatwy i szybki sposób, potrzebna jest pompa wodna.Urządzenie to zostało wynalezione już w czasach starożytnych. Wówczas było ono napędzane siłą mięśni, jednak na szczęście obecnie na rynku dostępne są już pompy elektryczne oraz spalinowe. Głównym zadaniem wodnej pompy jest podnoszenie cieczy z niższego na wyższy poziom lub jej transport ze zbiornika o niższym, do zbiornika o wyższym ciśnieniu. To, w jaki sposób działać będzie pompa, zależy od konstrukcji jej i rodzaju.   

W jaki sposób działa pompa wodna?  

Działanie pompy wodnej korzysta z występowania zjawiska różnicy ciśnień. Celowo jest ono wytwarzane pomiędzy wlotem do pompy, a stroną tłoczną, będącą wylotem z tego samego urządzenia. Różnica ciśnień może być wytwarzana w pompie wody poprzez pompę tłoczną i wirową. 

Pompa tłoczna nazywana jest także wyporową. Zasadą działania takiego urządzenia jest wykorzystanie tłoka, dzięki któremu ciecz podnosi się z obszaru ssawnego do tłocznego. Do prawidłowego funkcjonowania układu konieczne jest, by pompa zatapialna do wody była w pełni zanurzona pod powierzchnię. Takie pompy ma w swojej ofercie na przykład producent sprzętu Hamer

O wiele częściej obecnie stosowane są pompy wirowe. Nie posiadają one tłoka, za to wyposażone są w wirniki łopatkowe. Z każdym obrotem wirnika następuje przepływ wody z części ssącej do tłocznej. Dzięki temu u wylotu urządzenia występuje efekt ssący, w wyniku zmniejszania się w tym miejscu ciśnienia. Kręcący się w pompie wirnik powoduje, że ciecz stopniowo jest przesuwana ku wylotowi. Ten rodzaj pompy nie wymaga całkowitego zanurzenia w wodzie.

Pompy do osuszania gruntu   

Zbyt wysoki poziom wód gruntowych może bardzo utrudniać, a nawet uniemożliwiać dalsze prace budowlane. W takim wypadku konieczne jest osuszenie gruntu z nadmiaru wody. Instalacje igłofiltrowe pozwalają na szybkie i skuteczne odpompowanie wody z podłoża, dzięki czemu możliwe jest kontynuowanie budowy. Wynajem pomp do wody brudnej jest bardzo wygodną opcją, gdyż taki sprzęt jest bardzo kosztowny i trudny w transporcie. Budowa domu lub innego lokalu na podmokłym terenie grozi osuwaniem się fundamentów, a nawet zawaleniem budynku. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Nothing Ahead

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*