Chyba nikt nie wyobraża sobie kuchni bez płyty grzewczej. To właśnie na niej odbywa się magia gotowania i tworzenia posiłków dla nas i całej rodziny. Jedną z istotniejszych kwestii podczas urządzania tego pomieszczenia jest wybór idealnej i jak najbardziej dopasowanej do nas i naszych potrzeb płyty grzewczej. Tu powstaje pytanie: kupić płytę gazową, a może postawić na indukcję?
Ile osób, tyle opinii. Każdy ma swojego faworyta w kwestii wyboru płyty kuchennej. Dla jednych jest to płyta indukcyjna z jej łatwością w utrzymaniu porządku, dla innych tradycyjna płyta gazowa, mająca w sobie „to coś” z pierwotnego przygotowywania potraw na ogniu. Która z nich ma więcej zalet?
To zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w ostatnim czasie. Płaska, łatwa w utrzymaniu czystości powierzchnia, estetyka oraz szybkość w przygotowywaniu potraw, a także bezpieczeństwo, to jej podstawowe zalety. Jej działanie, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej, dzięki czemu zamienia energię w ciepło w miejscu zetknięcia się dna garnka z powierzchnią grzewczą. Dzięki temu zjawisku unikamy również ubytków cieplnych, co wpływa na szybkość gotowania. Jest to również pomocne w trakcie pracy, gdyż w momencie podniesienia garnka bądź patelni grzanie momentalnie ustaje, a nam łatwiej zapanować nad niemal przypalonym daniem.
Płyta indukcyjna działa dzięki prądowi elektrycznemu, dlatego jest to szczególnie zalecana opcja dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną. Indukcja to także wyższy poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w porównaniu z płytą gazową. Oczywiście i tutaj istnieje możliwość poparzenia, ale jest ona mniejsza, a dodatkowo odchodzi nam zaprószenie ognia czy zatrucie ulatniającym się gazem.
Niestety również płyta indukcyjna posiada swoje minusy. Podstawowym z nich jest konieczność posiadania odpowiednich garnków, które są przystosowane do płyty indukcyjnej. Czasem może się to niestety wiązać z wymianą wszystkich posiadanych przez nas garnków i patelni na nowe, co z pewnością okaże się kosztownym zabiegiem. Montaż płyty indukcyjnej wiąże się również ze wzmocnieniem posiadanej instalacji elektrycznej, co może generować także dodatkowe koszta.
To zdecydowanie najbardziej znana i swego czasu popularna płyta kuchenna. Do jej włączenia potrzebujemy dostępu do gazu: sieciowego bądź z butli, czasem potrzebny jest również prąd, zwłaszcza w przypadku wbudowanych elektrycznych zapalarek. Jeszcze do niedawna była to najbardziej ekonomiczna opcja, jednak w ostatnim czasie koszt gazu również wzrósł.
Niestety płyta gazowa jest trudniejsza w utrzymaniu czystości, a żeby ją wyczyścić, zwłaszcza po małej katastrofie, musimy włożyć dużo więcej wysiłku. Nowe modele gazówek posiadają odpowiednie zabezpieczenia, chroniące przed ulatnianiem się gazu np. w momencie zalania palnika. W gotowaniu na gazie mamy także do czynienia z ubytkami cieplnymi, co wydłuża czas gotowania, jednakże wiele osób twierdzi, że potrawy z kuchenki gazowej są smaczniejsze. Umożliwia ona również chociażby opalenie cebuli do rosołu.
Tu sprawa jest naprawdę indywidualna. Sami musimy podjąć decyzję, która płyta podoba nam się bardziej wizualnie oraz co będzie w naszym przypadku bardziej opłacalne i wygodne.
Zdj. główne: 089photoshootings/pixabay.com