Ogrzewanie kanałowe. Montaż grzejników i koszty ogrzewania

Ogrzewanie kanałowe. Montaż grzejników i koszty ogrzewania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie kanałowe to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, szczególnie w domach jednorodzinnych z nowoczesnymi, dużymi przeszkleniami. Zobacz, czym charakteryzuje się ten system grzewczy, jak wygląda jego montaż oraz jakie są koszty takiego ogrzewania.

Co to jest ogrzewanie kanałowe?

Ogrzewanie kanałowe to system ogrzewania podłogowego w postaci instalacji zamontowanej w specjalnych kanałach znajdujących się pod podłogą lub w stropie. Czym różni się od tradycyjnego ogrzewania podłogowego? Ogrzewanie kanałowe nie jest całkowicie ukryte. Tak zwane podesty lub kratki są widocznymi elementami tego rodzaju ogrzewania.

Montaż grzejników kanałowych

Tak jak w przypadku tradycyjnych grzejników, ogrzewanie kanałowe umieszcza się w najchłodniejszych miejscach pomieszczenia, czyli w pobliżu okien czy drzwi balkonowych. Taki grzejnik zazwyczaj umieszcza się w odległości 20 do 30 cm od szyby. Minimalny odstęp powinien wynosić 5 cm.

Kanał na grzejnik

Pierwszym krokiem przy montażu instalacji jest wykonanie kanału na grzejnik. Należy dokładnie określić jego wymiary – będą one zależne od wielkości grzejnika. Kanał wykonać można poprzez budowę szalunków lub wstawienie wanny z rozpórkami

W pierwszym przypadku wymiary zaszalowanego otworu powinny objąć wielkość wanny, izolację oraz przestrzenie dylatacyjne. Stosując drugi sposób montażu, po wyschnięciu wylewki wyciągamy wannę i wypełniamy miejsca na dylatację styropianem. 

Montaż wanny i grzejników

Po wykonaniu kanałów następnym krokiem jest montaż wanny i grzejników. Prawidłowe zamocowanie wanny jest jednym z czynników decydującym o sprawnym działaniu całej instalacji. Powinno się ją stabilnie umieścić na wylewce przy pomocy specjalnej ramki oraz śrub służących do regulacji położenia wanny. Pomiędzy ramką a podłogą musi znaleźć się przestrzeń dylatacyjna, którą wypełnimy korkiem lub silikonem. 

W kolejnym kroku podłącza się instalację hydrauliczną  z izolacją z wełny mineralnej. Następnie montuje się wymiennik ciepła oraz elektroniczne urządzenia sterujące, które potem podłącza się do instalacji hydraulicznej. Po sprawdzeniu szczelności całej instalacji wykonuje się wylewkę podkładu pod podłogę.

Teraz czas na położenie okładziny podłogowej. Po jej wykonaniu montuje się elektroniczne układy sterujące oraz wymienniki. Ostatnim krokiem jest przykrycie kanału kratką.

Warto wiedzieć, że w okresie letnim, kiedy nie korzystamy z ogrzewania, mamy możliwość zakamuflować kanał z kratką przy użyciu specjalnych maskownic – możemy dobrać ją tak, aby wyglądem dopasowała się do podłogi.

Koszty ogrzewania kanałowego

Koszt zakupu grzejnika kanałowego zależy od jego rodzaju oraz producenta. Ceny rozpoczynają się od 1000 zł i sięgnąć mogą nawet 5000 zł.

Jeśli chodzi o koszt instalacji takiego ogrzewania, to trzeba się liczyć z dość wysokim wydatkiem. Instalację powinni wykonać fachowcy. Ceny za usługę różnią się w zależności od regionu.

W kwestii eksploatacji ogrzewania kanałowego, koszt będzie wyższy niż w przypadku innych systemów grzewczych. Grzejnik kanałowy charakteryzuje się wyższym zapotrzebowaniem na energię w trakcie pracy.

Zdj. główne: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*