Mając własny dom, to od ciebie zależy system, dzięki któremu budynek będzie ogrzewany. Warto wybrać rozwiązanie, które nie będzie kłopotliwe w eksploatacji, a przy tym będzie ekonomiczne.
Coraz więcej osób odchodzi od ogrzewania domów piecami na węgiel czy drewno na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań i technologii. Szukasz sposobu na zmniejszenie swoich rachunków za ogrzewanie? Poznaj ekologiczne i energooszczędne sposoby na ogrzanie twojego domu.
Materiały budowlane, wyposażenie wnętrz oraz instalacje, w tym systemy grzewcze, są teraz nastawione na rozwiązania przyjazne środowisku. Dzięki rozwojowi sposobów na pozyskiwanie energii odnawialnej, mamy coraz więcej alternatyw dla tradycyjnych modeli ogrzewania domów jednorodzinnych. Coraz większą popularnością cieszą się również piece na pellet czy ekogroszek.
Wybór systemu grzewczego nie jest łatwą decyzją, dlatego warto poznać wady i zalety każdej opcji. Poznaj plusy eko rozwiązań, które są często bardzo opłacalnym sposobem na dostarczenie ciepła do twojego domu.
Odgórne zarządzenia Unii Europejskiej jasno wskazują, że mieszkańcy Europy powinni rezynować z ocieplania swoich domów węglem na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Kotły z węglem emitują do atmosfery dużą ilość substancji przyczyniających się do zanieczyszczania powietrza. Ponadto piece na węgiel czy drewno wymagają nadzoru ze strony człowieka. Samo rozpalanie w piecu i podtrzymywanie ognia, również w nocy, może być bardzo męczące i czasochłonne.
Ciekawym sposobem na ogrzewanie domu, które nie wytwarza spalin oraz nie wymaga tyle ingerencji ze strony człowieka, są gruntowe pompy ciepła. Jest to rozwiązanie dość tanie, napędzane za pomocą energii elektrycznej. Mechanizm polega na pobieraniu ciepła skumulowanego w gruncie i dostarczaniu go do wnętrza domu za pomocą odpowiedniej instalacji.
Samo zamontowanie gruntowej pompy ciepła jest dużą inwestycją, która wymaga dość skomplikowanych prac, aby móc pobierać ciepło nagromadzone w gruncie. Jednak do niewątpliwych zalet należy zaliczyć możliwość umieszczenia urządzenia w dowolnym miejscu w domu oraz niski poziom zużycia prądu. Ponadto pompy grzewcze są wielofunkcyjne, zimą ogrzewają nasze pomieszczenia, a latem chłodzą.
System fotowoltaiczny to znakomity sposób na ogrzewanie domu, jednak ilość wytworzonej energii słonecznej może być niewystarczająca, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Może to być świetny i tani dodatek do głównego systemu grzewczego, wykorzystującego gaz lub prąd.
Korzystanie z zasobów energii wytworzonej przez kolektory słoneczne pozwoli zmniejszyć wysokość rachunków. Koszt montażu paneli słonecznych uzależniony jest od kilku czynników, ale zazwyczaj jest to wydatek rzędu 8–14 tys. zł wraz z montażem. Pomimo tego, że kwota wydaje się dość duża, warto wiedzieć, że na przestrzeni lat ta inwestycja sukcesywnie się zwraca.
Aktualnie wiele gmin prowadzi program dopłat, dzięki czemu osoby decydujące się na instalacje solarów w swoim domostwie mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Można uzyskać pomoc od gminy w wysokości od 30 do 60% wartości instalacji. Specjaliści obliczyli, że poniesione koszty zwracają się po 5 latach.
Folia grzewcza jest zazwyczaj montowana pod panele lub terakotę. Jest to bardzo ekonomiczny sposób na ogrzanie domu lub mieszkania. Takie rozwiązanie jest bardzo innowacyjne, a przy tym można je zamontować w bardzo różnych budynkach czy pomieszczeniach.
>> Zobacz też: Własna elektrownia słoneczna krok po kroku
Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, trzeba zaopatrzyć się w:
Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć na pewno brak wytwarzania spalin, bezpieczeństwo całego systemu oraz niskie koszty montażu.