Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Olej opałowy jest obecnie popularnym środkiem grzewczym, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednym z głównych powodów jest fakt, iż zapewnia on duży komfort termiczny. Kolejną zaletą ogrzewania pomieszczeń olejem opałowym jest bezobsługowa eksploatacja urządzenia grzewczego oraz niska awaryjność. Jednak korzystanie z tego typu metody grzewczej związane jest z pewnymi wymogami, które należy spełnić, aby móc dokonać zakupu oleju opałowego.
Zastanawiając się, jak dokonać zakupu oleju opałowego, warto mieć na uwadze fakt, iż w kwietniu 2020 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące możliwość pozyskiwania tego typu surowca. Obecnie decydując się na zakup oleju opałowego, należy dokonać rejestracyjnego zgłoszenia na formularzu AKC-RU. To pozwala na uzyskanie statusu tzw. zużywającego podmiotu olejowego (ZPO) i legalne zamawianie oraz eksploatację oleju opałowego. Można tego dokonać na dwa sposoby:
Złożenie zgłoszenia dokonuje się jednokrotnie. Wszystkie późniejsze zmiany, jak np. wymiana kotła czy jego likwidacja, należy zgłosić w ciągu 7 dni od zaistnienia wskazanego zdarzenia. Zmiany zgłaszane są na tym samym formularzu AKC-RU.
Zakup oleju opałowego możliwy jest dopiero po dokonaniu rejestracji urządzenia grzewczego w urzędzie skarbowym. Wówczas użytkownik otrzymuje indywidualny numer identyfikacyjny miejsca dostawy lub urządzenia przenośnego. Przy składaniu zamówienia trzeba podać sprzedawcy oleju opałowego swoje dane oraz otrzymany z urzędu skarbowego numer. Bez wskazania tych dokumentów przy zamówieniu, sprzedawca obowiązany jest odmówić realizacji dostawy.
Tuż po dostawie oleju opałowego należy podać także ilość odebranego materiału grzewczego oraz poświadczyć, że zamawiający posiada status podmiotu zużywającego i olej zostanie wykorzystany do celów grzewczych. Procedurę można wykonać na dwa sposoby:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za zaniechanie obowiązku potwierdzenia odbioru oleju opałowego lub błędy w zeznaniu, nabywcy materiału grzewczego narażeni są na kary finansowe. W przypadku osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, kara wynosi 1000 zł. Natomiast dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – nawet do 5000 zł.
Po dokonaniu wszystkich formalności, istnieje kilka możliwych sposobów, aby dokonać zakupu oleju opałowego. Pierwszym z nich jest dokonanie zakupu stacjonarnie, za pośrednictwem punktów zajmujących się dystrybucją paliw, czyli na stacjach benzynowych. Dotyczy to zarówno osób fizycznych zamawiających małe ilości, jak i przedsiębiorstw, które mają większe zapotrzebowanie oleju opałowego do ogrzewania np. dużych zakładów produkcyjnych. Zakup i transport oleju opałowego ze stacji benzynowych możliwy jest we własnym zakresie. Natomiast alternatywnym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z dostawcami, którzy dostarczą odpowiednią ilość paliwa pod wskazany adres.
Podobnie jak w przypadku każdego innego towaru, zakupu oleju opałowego można dokonać przez Internet. Zamówienie surowca z dostawą do domu lub zakładu jest ogromnym udogodnieniem, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Często w cenie oleju zamówionego za pośrednictwem strony internetowej, uwzględnione są także koszty transportu.
Jednak decydując się na zakup oleju opałowego przez Internet, warto wybierać produkt oferowany przez sprawdzonego dystrybutora. Zalecane jest, aby upewnić się, że olej spełnia wszystkie normy oraz posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa.
Chcąc dokonać zakupu oleju opałowego Ekoterm przez Internet, wystarczy wpisać do okienka nazwę powiatu w zakładce https://ekoterm.pl/kup-olej. Następnie należy wybrać z listy dystrybutorów dane do konkretnego dostawcy. Wtedy pozostaje jedynie skontaktować się z nim telefonicznie i umówić na dostawę oleju opałowego pod wskazany adres.
Dystrybucja oleju opałowego Ekoterm odbywa się na terenie całego kraju, niezależnie od zapotrzebowania. Surowiec dostarczany jest nawet do najbardziej odległych miast i wsi. O bezpieczną i terminową realizację zamówienia troszczy się sieć Autoryzowanych Dostawców Ekoterm.
Fot.: materiał prasowy Klienta.