Inteligentny ogród

Robot koszący. Jaki wybrać?

robot koszący w ogrodzie
Photo by Niek Verlaan from Pixabay.com

Brak spalin, ciche koszenie, piękny trawnik a my na leżaku delektujący się wolnym popołudniem. Któż z nas nie marzy o takie perspektywie? Oddajmy zatem nasz trawnik w ręce prawdziwego eksperta i cieszmy się  równo przystrzyżoną, gęstą trawą. Zatem klik i kosimy!

Bezprzewodowe roboty koszące

Podobnie jak roboty sprzątające, roboty koszące cieszą się ogromną popularnością w ostatnim czasie. Nic dziwnego skoro wystarczy je włączyć i całą pracę wykonają samodzielnie i to wcale nie gorzej niż my. Koszenie trawnika wymaga dużo czasu i przede wszystkim regularności, jeśli chcemy cieszyć się gęstą, zieloną darnią. Robot koszący to świetne rozwiązanie dla zapracowanych, jak również dla tych, którzy zwyczajnie nie lubią tego robić. Zanim jednak udamy się na zakupy, warto dowiedzieć się jaki model sprawdzi się w naszym ogrodzie. Pod uwagę należy wziąć kilka ważnych aspektów.

robot koszący podczas ładowania
Photo by fesehe from Pixabay.com

Co warto wiedzieć przed zakupem?

Wybór, wśród kosiarek bezprzewodowych, jest ogromny jednak przed zakupem, warto zasięgnąć opinii fachowca, aby dobrać właściwy model do powierzchni ogrodu. Pod uwagę należy wziąć takie kwestie jak:

 • układ ogrodu i wszystkie tzw. przeszkody, czyli ścieżki ogrodowe, wysokie krawężniki, pagórki i inne nierówności terenu;
 • powierzchnię strzyżenia, którą robot będzie obsługiwał na co dzień;
 • czas pracy robota oraz czas ładowania akumulatora – to bardzo istotne kwestie uzależnione od powierzchni naszego trawnika;
 • wyposażenie w czujnik deszczu, który skieruje robota do bazy, kiedy zacznie padać i pozwoli mu wrócić do pracy jak po deszczu;
 • sterowanie urządzeniami mobilnymi – to z pewnością duża wygoda;
 • poziom hałasu podczas pracy – warto włączyć robota jeszcze w sklepie, aby sprawdzić, czy głośność jego pracy nie będzie dla nas irytująca;
 • dodatkowe opcje – warto o nie zapytać, czasem w tej samej cenie możemy otrzymać model ze znacznie większą ilością funkcji.
robot koszący w ogrodzie
Photo by fesehe from Pixabay.com

Kosiarka sterowana smartfonem

Dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na większy budżet, podczas zakupu robota koszącego świetnym rozwiązaniem będzie model, który może być sterowany przez urządzenia mobilne. Takie delegowanie zadań ma wiele korzyści, ponieważ sami ustalamy indywidualny harmonogram pracy robota. W aplikacji ustawiamy dni i czas jego pracy, a także wskazujemy obszar do wykoszenia. W każdej chwili możemy też zmienić trasę jego przejazdu lub wyznaczyć kolejność koszenia danych obszarów. 

>> Przeczytaj także: Trawa odporna na suszę. Jaką wybrać?

Robot koszący sterowany mobilnie to ogromna wygoda i komfort zwłaszcza przy dużym trawniku, który wymaga szczególnej pielęgnacji.

Dorota Prokopiak
Przez wiele lat koordynowała pracą redakcji tytułów z segmentu budownictwa jednorodzinnego, rozwijając zagadnienia dot. najnowszych technologii i energooszczędnych rozwiązań. Wiedza, którą zdobyła poprzez współpracę z ekspertami z branży i architektami przydaje się nie tylko podczas tworzenia wpisów, ale także przy opracowywaniu tematów, które mają przybliżyć Czytelnikom pojęcie SMART HOME.
  Odnawialne źródła energii, czyli czym jest energia pierwotna?
  Poprzedni artykuł
  Wybieramy drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *